Acil Durum Tünel Havalandırmasında Bölgesel Faktörler

Türkiye’nin yüz ölçümünün yaklaşık yarısı yükseltisi 1000 metreyi aşan yüksek alanlardan oluşmaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde dağların kıyıya paralel uzanması sebebiyle iç ve kıyı bölgeler arasındaki bağlantı kış aylarında hava şartları sebebiyle oldukça zorlaşmaktadır.

Kırsal bölgelerdeki ekonomiyi geliştirmek için uzun tüneller yapılmakta ve yapılması planlanmaktadır. Bu gelişmeler ile birlikte, günlük ve acil durum (yangın) tünel havalandırma yönetimi konuları önem kazanmaktadır.

Tünel havalandırmasında kullanılacak jet fanlar seçilirken tünelin uzunluğu, tünel şerit sayısı, tünel de oluşacak trafik yoğunluğu, tünelin inşa edileceği bölge hava şartları gibi birçok parametre göz önünde bulundurulur.

Bu çalışmada, tünelin inşa edileceği bölgedeki hava koşullarının yangın durumunda tünel havalandırmasına etkisi sayısal olarak incelenmiştir.

Bu amaçla, günlük ve acil durum (yangın) havalandırma hesapları yapılmış tünel içerisinde farklı dış hava koşulları için 200 MW’lık bir yangının, 3 boyutlu zamana bağlı sayısal simülasyonları yapılmıştır.

Navier Stokes denklemleri gelişmiş ve uluslararası kabul gören sayısal model algoritmaları kullanılarak çözülmüştür. Yapılan analiz sonuçları karşılaştırılmış ve dış hava koşullarında meydana gelen hava hızı değişikliklerinin tünel içerisindeki yangın dumanın tahliyesine etkisi gösterilmiştir.

Makalenin Tamamı

2015-42

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın