Açık Libr-Su Nem Alma Sisteminde Akış Hızları ve Dolgu Kanal Açıları

Artan yaşam standartlarıyla beraber mekânlarda insanların iç konfor ihtiyacı da artmaktadır. Günümüzde iç konfor şartları yaygın olarak konvansiyonel buhar sıkıştırmalı sistemlerle yapılmasına karşın, bu sistemlerin yüksek oranda elektrik enerjisine bağımlı olması, sınırlı nem kontrolü sağlaması ve iç havayı temizlemede yetersiz olması dikkat çekmektedir.

Konvansiyonel buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde havanın gizli ısısını gidermek için havayı çiğ noktasının altına kadar soğutmak gerekmektedir.

Bu da havanın nemi alınırken hem yüksek miktarda elektrik enerjisi harcanmasına, hem de soğutma sisteminin COP değerinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada mekanik nem alma sistemlerinin yerine kullanılabilecek, nem alma ve rejenerasyon kolonlarında, daha önce kullanılmamış, polikarbonat dolgu malzemesi kullanılan bir açık sıvı nem alma sistemi deneysel olarak incelenmiştir.

Sıvı kurutucu (nem alıcı) olarak kütlece %45’lik LiBr-su (Lityum bromür-su) çözeltisi kullanılan sistemde dolgu malzemeleri, 10 mm kalınlıklarındaki polikarbonat levhaların 30°, 45° ve 60° kanal açısı oluşturacak şekilde kesilmesiyle oluşturulmuştur.

Sözü geçen kanal açılarının, hava hızının ve sıvı kurutucu debisinin sistemin nem alma verimine, elektriksel ve ısıl performans katsayısına etkisi incelenmiştir.

Makalenin Tamamı

2017-090

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın