3 Boyutlu Yazıcı İle Üretilebilecek Isı Değiştirici Tasarımı ve İmalatı

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte enerji tüketim miktarı da buna paralel olarak günden güne artış göstermektedir. Bu nedenle enerji tüketiminin azaltılması oldukça önemli bir konudur.

Günümüzde enerji tüketiminin nedenlerinden bir tanesi havalandırma ile çevreye olan ısı kaybıdır. İç hava kalitesini arttırırken kaybedilen bu ısının enerjisini kullanmak için havadan havaya ısı değiştiriciler kullanılarak ısı geri kazanımı sağlanır.

Havalandırma sistemleri için gerekliliği günden güne daha iyi anlaşılan ısı geri kazanım sistemlerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Atık ısının geri kazanımında, değişik tipte ısı değiştiriciler kullanılmaktadır.

Isı değiştiriciler, ısı geri kazanım cihazlarının temel elemanıdır ve cihazların verimini büyük ölçüde belirlerler. Bu projede, ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarında hâlihazırda kullanılan ısı değiştiricilerin yerine geçebilecek, 3 boyutlu (3B) yazıcı ile üretilebilen, polimer esaslı bir ısı değiştiricinin kullanılabilirliği araştırılmıştır.

Isı değiştiricinin geometrik parametreleri değiştirilerek, kullanılabilecek farklı geometrik tasarımlar önerilmiştir. Proje kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda üretilen ısı değiştiriciler, ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları standartlarına uygun olarak test edilmiştir.

Makalenin Tamamı

2017-106

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın