0 oy
Havuz Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
merhaba, Havuz tesisatında kullanılan skimmer ne ifade etmektedir?

1 cevap

0 oy
(2.3k puan) tarafından

Merhabalar,

Açık sirkülasyon sistemli, üstten taşmalı, denge tanklı havuzlarda ya yandan savak yapılarak veya  üzerine ızgara konulan taşma kanalı inşa edilerek havuz suyunun devir daimi sağlanır. Bu tercihe göre, yapılacak havuzun betonarmesine esas olacak şekilde savağının veya üstteki taşma kanalının ölçüleri tespit edilir.

Kapalı sirkülasyon sisteminde kullanılan satıh sıyırıcı (skimmer) cihaz veya cihazlarının da sayısı belirlenir ve yine havuzun betonarmeye esas plan ve kesitinde, skimmer konulacak yerler ile montaj yuvalarının ölçüleri gösterilir. Skimmerlerden sirkülasyon debisinin % 70’i emileceğine göre, kullanılması düşünülen skimmerlerin sayısı, su emme borusunun çapından yola çıkılarak hesaplanır. Skimmerlerin de emiş hızı 1.oo  m/saniye alınmalıdır. Her skimmer kendine ait ayrı boru ile pompa emiş kollektörüne bağlanır Her skimmerin boru uzunluğu farklı olacağından basınç kayıpları incelenmelidir. Skimmerli havuzlarda otomatik su yenileme tesisatı ilave edilmelidir .

Havuzun, normal yüzücü kapasitesini ifade eden hesaplanmış günlük yüzücü sayısı ile 30 litre/yüzücü’nün çarpımı, havuzun günlük olarak tazelenecek su miktarını belirleyecektir. Bu miktar taze su, havuza gün içinde bir veya birkaç defada verilerek havuzun taşırılması sağlanır. Skimmerlerin (satıh sıyırıcıların) içerisinde, havuz taştığında görev yapacak taşma gideri borusu vardır.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
16, Mayıs, 2019 Havuz Tesisatı kategorisinde furkandemir (66 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
8, Ocak, 2019 Havuz Tesisatı kategorisinde furkandemir (66 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ocak, 2021 Havuz Tesisatı kategorisinde cgdmmm (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
20, Mayıs, 2020 Havuz Tesisatı kategorisinde fromtherigel (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
12, Mayıs, 2020 Havuz Tesisatı kategorisinde recep şenkoyuncu (22 puan) tarafından soruldu
...