0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Merhaba termodinamik 125000 kcal kazan kullanıyoruz resmi bir kurum kömür ise 4800 kalori önceki yakan arkadaş 200 bekleme 8 besleme fan 100 yani son ayarda yakmis böyle devam ettirmelimiyim yada nasıl ayar vermeliyim derece 50-55 arasında şimdiden teşekkürler.

2 Cevap

0 oy
(956 puan)
Merhaba,

Sorduğunuz soruda kullanılan yakıtın yerli linyit kömürü olduğunu anlıyorum. İthal kömür olsa ısı değeri 6800-7800kcal/kg olurdu. Şimdi yanma durumu nasıl, yani curuf çıkıyor mu.?eğer bunlar da yazarsanız size daha iyi yardım edebiliriz. Şimdi sorunuza yardım etmek için aşağıdaki tavsiyeler de bulunmak istiyorum. Belki de sitede çıkan yazıları okuyarak problemi çözeceksiniz.

1- Kazanınızın  umumiyetle  kullanma talimatına bakınınız. Resmi kurum olduğu için bu gibi belgelerin muhakkak bir kopyası vardır. Amirinizle temas kurarak temin ediniz. Orada yerli kömür için verin değerlerle sizi tatbik ettiğiniz değerleri karşılaştırarak bir fikir edinebilirsiniz.

2- Bu tip kazanlarda ithal kömür yakıldığı zaman daha verimli yanma ile daha ucuza ısıtma yapıla geldiği bütün otoriteler tarafından söyleniyor. <amerikayı yeniden keşfetmenin alemi yok >. Yıllık bazda ithal kömürle daha iyi ve daha rahat ısınma ve hemde daha  ucuza. Yıllık bazda kömür masrafı da düşer. Satın almacılar işin ucuzuna kaçarak kurumu kar ettirdiklerini zannederler. Bu hususta doğalgaz mecmuasının sitesine girerek söylediklerimi görebilirsiniz.

3- Kazanınız stokerli mi? Yoksa başka sistemde mi? Çalışıyor. Açıklar mısınız? Umumiyetle genleşme tankı açık sistem mi? Kapalı sitemse emniyet için daha dikkatli olunmalıdır. Elektrik kesilmelerinde su sirkülasyonunun duracağından gözünü göstergeden ayırma!

4- Kazandaki tatbik ettiğiniz değerleri değiştirmeden önce yanma sonunda daha önce söylediğim gibi kömürün tane büyüklüğü homojen olalı kül % si 10-15 geçmemeli, kömür yanarken topaklaşmamalı ve curuf teşekkül etmemeli, rutubeti fazla olmamalı. Aslında bu yazdıklarımı sitemizin ilgili bölümlerinde daha geniş vaziyette bulabilirsiniz.

5- İnternetten sizin kazanın kataloğunu indirebilecek kadar bilgisayar bildiğinizi düşünüyorum. Kazanınızın kapasitesi umumiyetle ithal kömürle çalışma şartları göz önüne alınır. Yoksa yerli linyitlerde orjinal kömürde nem % si 20 kadar çıkabilir. Hatta kül % si de bizim kömürler de çok  yüksektir. Çalışma esnasında külleri temizlemekte fayda var. İyi bir yanma için alevin rengine <portakal renginde> dikkat ediniz. Külde yanmamış kömür tanecikleri olmamalı. Ayrıca  haftalık temizlikleri muntazam ve layıkıyla  kazan talimatına uygun yapınız. Günlük kontroller aksatmayınız mesela, size bir sorum olacak, elektrik kesintilerinde ne yapıyorsunuz? Eğer kazanın emerjens bağlantısı yoksa bu zaman dilimde, elektrik gelinceye kadar kazan normal çalışması başlayıncaya kadar kazanın yanın da olun, gözünüzde <sıcaklık ve hidrometre> göstergelerinde olsun! <iş güvenliği yönünden şarttır>. Isıtma devresinin su seviyesini daima kontrol ediniz, su ikmalini kazan sıcakken katiyetle yapmayınız. Bu husus çok önemlidir! Çoğu kazan patlamaları ve çökmeleri bu tip dikkatsizliklerden meydana gelmektedir. Her şeyden önce sizin emniyetiniz, sonra tesis emniyeti gelir. Koyulan  kaidelerin denenmiş, faydası olduğu düşününüz bunu  daima aklınızda tutunuz. Emniyet tedbirlerini eksiksiz yerine getirin.  Zaten iyi bir kazancıda bu bilgilere sahip olmalıdır.

6- Kazan dairende kullanma talimatı panoda asılı bulunmalı,  bu talimatlarda günlük ve haftalık kontroller ve temizlik  yazılı olmalı. Bunları zaman okumanızda fayda var, bilgini pekiştirirsin ve unutmanın  önüne geçersiniz. Resmi kurumlarda iş müfettişlerinin en fazla ziyaret ettikleri yer kazan daireleridir. İş emniyeti yönünden önem taşır. Senin ve sizi n  gibi arkadaşların yukarıda ki yazılı hususlara titizlikle uymalıdır ki, ölümcül  kazalar meydana gelmesin.

Saygılarımla.17/01/2019
0 oy
(1.4k puan)
Merhaba,

Normal şartlar altında katalog değerlerine göre kömür alt ısıl değerinizin düşük olması nedeniyle 125 000 kcal/h lik kömürlü kazan için 120 sn bekleme, 8 sn besleme, fan ayarınızı da 5. kademe, son ayar ya da otomatik olarak ayarlanmalıdır. Bu doğrultuda düzenlemeleri yaptıktan sonra sistem rejimi ve yakıt tüketimini kontrol edip deneme yanılma ile sürelerinizi ayarlayabilirsiniz.

Ancak kömür ocağının kaynağı, kömürün boyutu, kömürün alt ısıl değeri vb. gibi durumlar bu değerlerin değişmesine neden olur. Bu doğrultuda eğer bekleme süreniz 200 sn curuflaşma ve benzeri durumlar oluşturmuyor, yanma ve sistemin rejime girme süresi, yakıt tüketimi gibi değerler ve İsmail Bey'in belirttiği özellikle 5.madde deki iyi bir yanmanın oluşması için kontrol edilecekler sizin için kabul edilebilir ise herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Ancak 7000 kcal/kg üstünde alt ısıl değerli yakıt kullanımı ile enerji tasarrufu sağlayarak maliyetlerinizi düşürmenizi yapılacak fizibilite raporu sonucunda karar vererek daha doğru neticeler elde edebilirsiniz.
...