0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (24 puan)
125000 lik termopan kömür kazanı kullanıyoruz. Stokerli .Otomatik. İthal 7500 kalori kömür kullanıyoruz. Sadece 4 dairenin petekler açık. Bekleme besleme ve fan ayarı ne olmalıdır. 110 bekleme 5 besleme ve fan sonda 6. Pompa da 1. Seviyede . Isıtmada sorun yok Ancak cok fazla cürüf cıkıyor. Ve Kömür de 3 4 cuval arası gidiyor. Ayarlar normal mi cürüf ü nasıl engelleriz

1 cevap

+1 oy
(1.4k puan)
Merhabalar,

7500 kcal/kg üzeri bir kömür, 125.000 kcal/h lik bir kazan için 130 sn bekleme, 5 sn besleme ve fan hızı otomatik ya da orta kademe olmalıdır. Bu ilk başlangıç değerleri olup bağlı bulunduğunuz şehrin dış hava sıcaklığı, bina ve tesisat yalıtım durumu, tesisat denge ve balanslama işlemlerine göre deneme yanılma ile son değerleri ayarlamanız gerekmektedir.

Ayrıca bekleme süreniz kısa ise kömür yanmadan yeni kömür ilave edileceğinden yanmamış kömür altta kalacaktır. Bu nedenle tam yanma gerçekleşmesi için  bekleme sürenizi arttırabilirsiniz. Ya da besleme sürenizi kısaltabilirsiniz. Curuf oluşumu devam ederse taze hava miktarını yani fan kademesini düşürünüz. Bunun yanı sıra bu işlemler sonrası benzer durum devam ediyorsa farklı bir kömür ile deneme yapmanızda fayda görülmektedir.
...