0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (34 puan) tarafından

Sitede yer alan , TS1258 Kullanım Suyu Basınç Kaybı Hesabı online hesap tablosunda özgül basınç kaybı hesabı nasıl yapılmıştır.

1 cevap

0 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhabalar,

TS1258 kapsamında borularda kireçlenme faktörünü de göz önüne alarak hazırlanan tablolardan okunur. Tablo 1 de çelik ve dökme demir borular için hazırlanmış değerler görülmektedir. Bu tablolarda Y.B. ve ya debiye göre, çeşitli çaptaki borularda 1 mt. uzunlukta meydana gelen toplam ortalama basınç kayıpları verilmiştir. Temiz su tesisatında hızlar 1 m/s ile 2 m/s arasında olmalıdır. Sese çok duyarlı hastane gibi uygulamalarda hız 1 m/s nin altında, sesin önemsiz olduğu endüstriyel uygulamalarda 2 m/s değerinin üstünde (3 m/s değerine kadar) değerler alınabilir. Dolayısıyla bu tablolardan hız seçilirse, boru çapını ve borudaki özgül toplam basınç kaybını belirlemek mümkün olmaktadır.

TS1258 Hesap Yönteminin Formül Olarak Kullanılması

Madde 1 de belirttiğimiz gibi basınç kaybı değerlerini tablodan okuyabilir veya çelik borular için aşağıdaki formül ile tablodaki sonuca ulaşabilirsiniz.

Formül =(7,289*Y.B.^1,01)/((D/10)^5,49)

Y.B= Yükleme Birimi

Çap= Boru Anma Çapı (mm)

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde SALİM (34 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Ayşe Yıldız (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap

517 soru

610 cevap

262 yorum

692 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...