+1 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (63 puan)
Merhaba,

Temiz su basınç kaybı hesabı yaparken yük birimi ile fittins elemanlarınında girildiği 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Hangisini kullanma daha doğru olur, yük birimi daha kolay gibi geliyor diğer yönteme göre sakıncası bulunuyor mu?

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)

Merhabalar,

Öncelikle iki yöntem hakkında kısa bilgi verdikten sonra sorunuza değinelim.

TS1258 Hesap Yöntemi

Boru tesisatında meydana gelen sürtünme ve lokal kayıpların toplamı, TS1258 kapsamında borularda kireçlenme faktörünü de göz önüne alarak hazırlanan tablolardan okunur. Tablolarda çelik ve dökme demir borular için hazırlanmış değerler bulunmaktadır. Bu tablolarda Y.B. ve ya debiye göre, çeşitli çaptaki borularda 1 mt. uzunlukta meydana gelen toplam ortalama basınç kayıpları verilmiştir. Temiz su tesisatında hızlar 1 m/s ile 2 m/s arasında olmalıdır. Sese çok duyarlı hastane gibi uygulamalarda hız 1 m/s nin altında, sesin önemsiz olduğu endüstriyel uygulamalarda 2 m/s değerinin üstünde (3 m/s değerine kadar) değerler alınabilir. Dolayısıyla bu tablolardan hız seçilirse, boru çapını ve borudaki özgül toplam basınç kaybını belirlemek mümkün olmaktadır.

DIN 1998 Hesap Yöntemi

Diğer boru ve kanal tesisatlarında olduğu gibi sürtünme kaybı ve yerel kayıp değerlerini ayrı ayrı hesaplamak ve bunların toplamını kirlenmeyi gözönüne almak üzere bir katsayı ile çarpma yöntemi:

Toplam basınç kaybı, ΔP = ∑R.L + Z ifadesi ile bulunabilir. Burada;

R= Sürtünme Katsayısı, L= boru Boyu; Z= Yerel basınç kaybıdır.

Bu hususlar doğrultusunda TS1258 standartı  veya DIN 1998’e göre sistemin boru çaplarını hesaplayabilirsiniz.

Sonuç

TS1258 emniyetli bir hesap metodu olup kesin hesap için DIN 1998 kullanmanızda fayda bulunmaktadır.  Ancak yetkili merci onay süreçlerinde iki hesap metodu da kabul görmektedir.

(416 puan)
merhaba,

endüstriyel hesaplamalarda kullanılması zorunlu olan metotlarda bulunmaktadır.boru malzemelerin çeşitliliği bize bazı hasaplamalar için bu förmüllerede ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır.mesala,uzun su getirme hatlrının hesabı gibi,buyüzden tabloları kullanırken basınçlı devre hesaplarında kullanılan förmül ve metotları gözardı etmemek lazımdır.bence rahmetli hocam ın PROF.DR. CAHHİT ÖZGÜR kitaplarını tavsiye ederim.hem ellerindeki tabloların kaynağını daha iyi anlaşılıcaktır.

saygılarımla. 07 / 12 / 2018

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde Hafize (22 puan) sordu
0 oy
1 cevap

266 soru

322 cevap

183 yorum

318 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...