Servis Kutusu Çeşitleri

Servis kutusu tesis edilecekleri mahalin fiziksel şartlarına (duvar tipi servis kutusu, yer tipi servis kutusu ) ihtiyaç duyulan gaz debisine ve ihtiyacına göre S 200, S 300, CES 200 tipleri vardır.

Servisi Kutusu ve Regülatör Tipleri

S 200 Tip Servis Kutusu

S 200 tip kutular, dar tip kutulardır. Bina ya da bahçe duvarına yaslanırlar. içlerine B25, tekli B50 yada BCH 30 olmak üzere 1 adet regülatör yerleştirilebilir. Regülatörler 1 – 4bar olan gaz basıncını kullanım basıncı olan 21 mbar veya 300 mbar‟ a düşürür.

S 200 Duvar tipi servis kutularında, doğal gaz borusu topak altına inmeden yandan çıkış yapılabiliyorsa katodik koruma yapılmaz. Servis kutusundan çıkan boru toprak altına inmesi durumunda, toprak altında kalan kısmın metrajına bakılmaksızın mutlaka katodik koruma uygulaması yapılmalıdır. Duvar tipi servis kutusunun bina bağlantı hattı ile bağlantısı esnek çelik spiral hortumla yapılmalıdır. Esnek bağlantı yapılırken regülatör çıkış borusu ile bina bağlantı hattı borusu aynı eksende olmalıdır.

S 300 Tip Servis Kutusu

S 300 tip kutular geniş kutulardır. içlerine ikili, üçlü ve dörtlü regülatör bataryaları yerleştirilebilir.
S 200 kutularda yapılabilen yandan delme işlemi bu kutularda yapılamaz. Toprak altında kalan çelik borular PE kaplama (hazır PE veya sıcak PE sargı) ve katodik koruma ile korozyona karşı, gerek duyulan noktalarda da mekanik darbe ve zorlanmalara karşı çelik kılıf kullanılarak koruma altına alınmalıdır.

CES 200 Tip Servis Kutusu

CES 200 tip kutular gömülü tip kutulardır. içlerine ancak B 2, tekli B 50 ya da BCH30 olmak üzere 1 adet regülatör yerleştirilebilir.

Exit mobile version