AMS + Ürün İzlenebilirliği ve Verim Artışı

Türkiye iklimlendirme sektörüne 64 yıldır öncülük eden DemirDöküm’ün Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çoban, “AMS + Ürün İzlenebilirliği ve Verim Artışı” başlıklı sunumuyla 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda enerji gündemine yön verenlerle buluştu. 5 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla üretimden satış sonrası hizmetlere kadar tüm süreçlerini dijitalleştiren DemirDöküm, fabrika kapasite kullanımını yüzde 77’ye taşıdı. Dijitalleşme ile yüzde 18 verimlilik artışı sağlayan şirket, su kullanımını yüzde 26, elektrik kullanımını yüzde 17, doğal gaz kullanımını ise yüzde 26 oranında düşürdü.

Toplumdaki enerji kültürü, verimlilik bilincinin artırılması ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda sürdürülebilirlik konusunda geliştirdiği projelerle sektöre yön veren DemirDöküm’ün Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çoban konuşmacı olarak katıldı. 37’inci Enerji Verimliliği Haftası kapsamında bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen organizasyonda kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, özel sektör temsilcileri ve akademisyenler bilgi ve bildirilerini paylaşırken, gündemde enerjiye dair yer alan konular ayrıntılı olarak ele alındı.

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğin ikinci günü “Verimli Sanayi Karlı Üretim” adlı oturuma katılan DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Çoban, “AMS+ ile ürün izlenebilirliği ve verimlilik artışı” başlıklı konuşmasıyla, katılımcılara fabrika yatırımları ve verimliliğe katkıları hakkında tecrübelerini aktardı.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ÇEVRE İÇİN YATIRIMA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye’nin 140’ıncı Ar-Ge merkezinin yer aldığı Bozüyük fabrikasında Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen ürünlerini dünyanın 50 ülkesine ihraç eden DemirDöküm’ün enerji verimliliği, çevresel sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarıyla sektöre birçok alanda öncülük etmelerinden büyük bir gurur duyduklarını belirten Gürhan Çoban; “Türkiye’nin en eski ve sektörde birçok ilki kazandıran şirket olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Çevresel sürdürülebilirlik anlamında, ürünleri sürekli geliştiriyor ve verimliliklerini artırıyoruz. Sadece enerji kullanım verimlilikleriyle ilgili düzenlemeler yapmıyoruz, aynı zamanda kullanım alanlarını da küçültüyoruz. Kullandığımız malzemeleri çevreye duyarlı olarak seçip, atıkların azaltılması için çaba harcıyoruz. Kullanıcısına maksimum enerji verimliliği sağlayan ürünleri ürettiğimiz fabrikamızda, su, elektrik ve gaz harcamasının düşürülmesi ve verimliliği artırıcı yatırım yapıyoruz. Bu vizyon sayesinde ciddi kazanımlar elde ettik” dedi.

“HEDEF ÜRETİMDE SIFIR HATA”

DemirDöküm’ün benimsediği değerler ve strateji kapsamında düzenli olarak Ar-Ge ve fabrika yatırımlarını artırdığını, sadece geçtiğimiz yıl 40 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildiğini belirten Çoban sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de sektöründe Endüstri 4.0’ı ilk kullanan kurum olan DemirDöküm, üretim hatlarında kullandığı AMS+ (Montaj ve Test Yönetim Sistemi) ile insan kaynaklı hatalar minimize edilerek ürünlerimizin kalite ve izlenebilirliği garanti altına alınıyor. Üretim faaliyetlerimizin verimliliğini artırmak ve çalışanlarımızın ergonomisini iyileştirmek amacıyla bu yılbaşında kurguladığımız MTM (Metot zaman ölçüm) eğitimlerini tamamlayarak tüm üretim alanlarımızda uygulamaya aldık. Dijital dönüşüm stratejimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ürün yönetimi, kontrol, lojistik, veri akışı, veri yönetimi, süreç yönetimi, otomasyon ve kontrol sistemleri ‘Üretimde Sıfır Hata’ hedefimize yaklaştırdı. DemirDöküm olarak Resmi Gazete’de yayımlanan, Türkiye’ye, tüketicilere ve sektöre büyük kazanım sağlayacak ErP (Enerji İlişkili Ürünler) Yönetmeliği kapsamında tüm hazırlıklarımızı da tamamladık.”

“YENİ KOMBİLERLE DAİRE BAŞINA NOX SALIMI 2 TON DÜŞECEK”

Son 5 yıldır gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde üretim, kapasite kullanımı, verimlilik, müşteri memnuniyeti ve enerji kullanımında önemli kazanımlar sağladıklarının altını çizen Çoban şöyle konuştu; “267 bin m2 açık, 65 bin m2 kapalı alana yayılan Bozüyük fabrikamızda ve tüm operasyonel süreçlerimiz için gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sayesinde çalışmalarımızda yüzde 18 verimlilik artışı sağladık. Su ısıtıcılarında yüzde 64, panelde ise yüzde 26 hacim artışı elde ettik. Fabrika kapasite kullanımımız yüzde 77’ye çıktı. Sektörde yenilikçi, kaliteli, sorunsuz ürünler geliştirmek için son 5 yılda Ar-Ge için gerçekleştirdiğimiz toplam 63 milyon TL’lik yatırıma ek olarak ‘Tüketici Deneyimi Geliştirme Bölümü’ sayesinde müşteri memnuniyetinde bu yıl Türkiye’nin ısıtma sektöründe en iyi müşteri deneyimi yaşatan firması seçildik. Sürdürülebilir üretim yaklaşımımız ile su kullanımını yüzde 26, elektrik kullanımını yüzde 17, doğal gaz kullanımını ise yüzde 26 oranında düşürmeyi başardık. Tasarladığımız yeni ürünlerimiz ile kombi boyutlarını yüzde 16,5 oranında küçülttük. Yeni yoğuşmalı kombilerimiz sayesinde daire başına yıllık ortalama 2 ton daha az NOx salımı gerçekleşecek. Ayrıca akıllı oda termostatımız MİGO ile birlikte yoğuşmalı kombilerimiz yüzde 30’a varan tasarruf sağlayacak “

Exit mobile version