Zerobuild Forum’20 Genel Sekreteri Özgür Kaan Alioğlu ile Söyleşi

Zerobuild Forum’20 Genel Sekreteri Özgür Kaan Alioğlu ile Tesisat.org Proje Sorumlusu Hüseyin Kaynak tarafından gerçekleştirilen söyleşi aşağıda yer almaktadır.

Zerobuild Forum’20 Nedir? Amacı ve hedefleri Nelerdir?

ZeroBuild Forum (Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Sanal Forumu), Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüm konusunda dünyanın dört bir yanından birçok lider ve yenilikçinin bir araya geldiği yılın en önemli Sıfır Enerji Bina etkinliğidir. 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda (www.zerobuild.org) ve Türkçe/İngilizce – İngilizce/Türkçe simultane tercüme ile gerçekleştirecek olduğumuz ZeroBuild Forum, özel iletişim ağı fırsatları ve odaklanmış sunumları ile Sıfır Enerji Bina işininin nasıl geliştirileceği ve dönüşümün nasıl sağlanacağına ilişkin bilgileri içeren uçtan uca bir dijital konferanstır. 2020 yılında ilk defa düzenlenecektir.

Sadece binalarda kullanmak için her sene yaklaşık 15 milyar dolar enerji ithal eden ülkemizin bir çok sorununa, konutlarda ve hizmet binalarında (ofisler, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, vs..) enerji verimliliği ile fosil yakıt kullanımının düşürülmesi ve aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanılması ile büyük ölçüde katkı sağlanabilir.

Bu nedenle, dünyada birçok başarılı örneği bulunan, Avrupa Birliğinde 1 Ocak 2021’den itibaren tüm yeni binalarda zorunlu hale getirilen ve birçok ülkenin de eylem planlarında yer alan Sıfır Enerji Binalara dönüşüm konusunu, ZeroBuild Forum’20 ‘de her açıdan ve dünyanın dört bir köşesinden konunun uzmanları ile ele alacağız. Sanal ortamda 5 gün sürecek etkinlikte, herkes istediği yerden çevrimiçi ve ücretsiz olarak oturumları takip edebilecek, sorularını konunun uzmanlarına iletebilecek.

Dünya örneklerinin paylaşımı ile tüm paydaşlara bir yol haritası sunabilmenin ötesinde ülkemizin sahip olduğu mimarlık-mühendislik bilgisi ve üretim-sanayi kabiliyetleri ile Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmanın aslında hiç de zor olmadığını tüm kamuoyumuza göstermeyi amaçlıyoruz.

Zerobuild Forum’20 hangi alanları kapsamaktadır? Katılımcı, konuşmacı ve takipçileri sektör profili açısından tanımlar mısınız?

ZeroBuild Forum’20, kamu, özel sektör, akademisyenler, inşaat malzemesi üreticileri, sivil toplum kuruluşları, üniversite öğrencileri, mimarlar, mühendisler, konut sakinleri, çevre gönüllüleri gibi birçok farklı kitleyi bir araya getirecek.

‘Sıfır Enerji Binalar’ hakkında özel ağ oluşturma fırsatı da sunan ZeroBuild Forum’20, yapı malzemeleri, yenilenebilir enerji, yalıtım, havalandırma, ısıtma, soğutma, ev otomasyonu, aydınlatma, ev aletleri, mimarlık ve müşavirlik hizmetleri gibi tüm ilgili disiplinleri ve tedarikçileri buluşturacak.

Dünya çapında Sıfır Enerji Binalar, Binalarda Enerji Verimliliği, Pasif Binalar, Enerji Yönetimi, Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve ilgili konular üzerine çalışan, ağırlıklı olarak bu projeleri farklı tip binalarda hayata geçirmiş ve bu sebeple yaşanmış örnekleri kamuoyu ile paylaşabilecek 100’ün üzerinde uzman, konuşmacı olarak foruma katılacak.

Katılımcılar, konuşmacı listesi ve oturum planlarına Eylül ayının başı itibariyle forum web sayfasından (www.zerobuild.org) ulaşabilirler. 40’a yakın oturum ve 100’ün üzerinde konuşmacı ile ZeroBuild Forum en güncel bina teknolojilerini gerçek vaka analizleri ve çözüm önerileriyle katılımcıların bilgisayarlarına, tabletlerine ya da akıllı telefonlarına getirmekte.

ZeroBuild Forum’un sanal etkinliği katılımcılara, canlı sunumlar ve soru cevaplar ile son derece etkileşimli bir ortam sunmakta. Dijital olarak düzenlenmesinin en büyük avantajı, evinizden veya ofisinizden ayrılmak zorunda kalmadan her yerden deneyimlenmesi mümkün.

Etkinliğin sektöre ve katılımcılara sağlayacağı katkılar ve öneminden bahseder misiniz?

ZeroBuild Forum katılımcıları, Sıfır Enerji Binalar’a ve karbon emisyonu azaltılmış şehirlere ulaşma konusunda bilgilerini arttıran ilgi çekici ve etkileşimli oturumlara katılacaklar. Konuya yeni olanlar ise, dünyanın dört bir yanından gelen diğer uzmanlarla tanışma ve onların deneyimlerini öğrenme fırsatları bulacaklar.

ZeroBuild Forum bina profesyonellerini, üreticileri ve tedarikçileri bir araya getiriyor. Bina sahipleri, endüstri profesyonelleri ve politika yapıcılar, Sıfır Enerji Binalar’ı nasıl kullandıklarını, sonuçları nasıl iyileştirdiklerini, belirsizlik ve riski en aza indirdiklerini, daha fazla kontrol sağladıklarını, performans ve refahlarını arttırdıklarını ve geleceklerini şekillendirdiklerini paylaşıyor olacaklar.

Katılımcılar ZeroBuild Forum’20 içerisinde, 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında 5 gün süreyle sürecek çevrimiçi sanal oturumlar ve sunumların yanı sıra farklı içerik ve etkinlikleri de bulacaklar.  Forum Web Sayfası (www.zerobuild.org), bir portal niteliğinde tüm yıl boyunca 7/24 yayında olacak:

  • “KeyNote” Poster Bildiriler: Ülkemizin önde gelen firmaları tarafından hazırlanan, Sıfır Enerji Binalar’ın dünyanın sorunlarına nasıl ve ne denli katkı sağladığını anlatan poster bildiriler.
  • “HowTo?” Poster Bildiriler: Konusunda öncü, malzeme üreticisi, mimar, mühendis ve müşavirlik firmaları tarafından, Sıfır Enerji Binalar’a ulaşmada ilgili alt disiplinin rolünü ve önemini anlatan poster bildiriler.
  • “Haberler & Blog”: Dünya çapında 50’nin üzerinde etkinlik ve sivil toplum kuruluşunun takip edilip, faaliyetlerinin taranıp derlenmesiyle sunulan güncel haberler ve bloglar.

Bunun yanında forum’un 3. günü (25.09.2020 Cuma) SEPEV (Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği) tarafından düzenlenecek ve PHI (Passive House Institute) ile işbirliği halinde organize edilecek “Pasif Binalar Günü” düzenlenecek. Özellikle PHI-Pasif Bina Standardında PassiveHousePlus (Sıfır Enerji Bina) ve PassiveHousePremium (Artı Enerji Bina) örneklerinin kamuoyu ile buluşturulması planlanan günde bir çok gerçek vaka çalışmasının sunumu ile yenienebilir enerji sistemlerinin pasif binalar ile entegrasyonu örneklerinin ortaya konulması hedeflenmekte.

Son olarak da, Pasif Bina prensiplerini gerçek bir yapıda görebilmek amacıyla Türkiye’nin ilk ve tek pasif binası olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Binası’na bir teknik gezi düzenlemeyi planlıyoruz. Ancak gezi ile ilgili durum Covid19 süreci doğrultusunda netlik kazanacak.

Türkiye ve Dünyada sıfır enerjili binalar konusundaki izlenimleriniz nelerdir? Özel sektör, devlet ve kişisel olarak bakış açılarını değerlendirir misiniz?

Sıfır Enerji Binalar ile ilgili tüm dünyayı bir genelleme ile ele almamız bize bir fayda sağlamaz. Bu noktada yapmamız gereken dünya üzerindeki “En İyi Uygulama”ları baz alarak kendimize bir yol haritası çizmemizdir. Daha önce de bahsettiğim gibi  Avrupa Birliğinde 1 Ocak 2021’den itibaren tüm yeni bina inşaatlarının “Sıfır Enerji” prensipleri ile inşa edilmesi zorunlu hale getirildi.

Biz daha yolun çok başındayız ama önümüzde referans alabileceğimiz uygulamaların olması da en büyük avantajımız. İşte ZeroBuild Forum da dünya çapında bu uygulamaları Türkiye kamuoyunun huzuruna getirecek şekilde tam da bu ihtiyaca karşılık geliyor.

Son eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bu sene ZeroBuild Forum’20 nin başarıya ulaşmasını sağlayan tüm konuşmacı, destekçi, katılımcı, sponsor ve gönüllülerimize çok teşekkür ederiz. Değerli okuyucularımızı da Forum Web Sayfası’na (www.zerobuild.org), girerek şimdiden kayıtlarını yapmaları için davet etmek isteriz.

Önümüzdeki yıllarda da, tüm paydaşların Sıfır Enerji Binalar’a dönüşüm yolculuğunda gerekli bilgi ve araçlara ulaşabilmesi ve dünya çapında iletişim ağının imkanlarından faydalanabilmeleri için çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Okuyucularımızın önümüzdeki senenin ZeroBuild Forum’21 tarihlerini (22-26 Eylül 2021) de şimdiden bir kenara not etmelerini rica ederiz.

Exit mobile version