Yeşil Çatılarda Bitki Taşıyıcı Tabaka Derinliği ve Yaprak Alan İndeksi

Yeşil bina uygulamaları için önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkan yeşil çatılar, su tutma kapasiteleri ile kentsel ısı adası etkisini azaltmakta, karbondioksit salımını düşürmekte, biyolojik çeşitliliğe katkı sağlamakta ve ses yalıtımı yapmaktadır.

Yeşil çatılar geleneksel çatılardan farklıdır, çünkü bir ısı emicisi olarak ihtiyacına göre enerjiyi toplayan, işleyen ve serbest bırakan aktif bir enerji cihazı gibi hareket etmektedirler.

Bitki türü, yaprak alan indeksi (LAI), bitki taşıyıcı tabaka derinliği ve bulunduğu iklim yeşil çatının enerji performansını etkileyen önemli parametrelerdir. Bu çalışmada konut binalarında farklı bitki taşıyıcı tabaka derinliği ve yaprak alan indeksleri kombinasyonları ile oluşturulan yeşil çatı alternatiflerinin yıllık toplam ısıtma ve soğutma enerji yüklerine ve çatıdan ısı akışına etkisi değerlendirilmiştir.

Çalışma Design Builder – 3D grafik tasarım modellemesi ve enerji simülasyon programı kullanılarak ılımlı-kuru, ılımlı-nemli ve sıcak-nemli olmak üzere üç farklı iklim bölgesinde gerçekleştirilmiştir.

Çalışmaların sonuçları yeşil çatının bina enerji yüklerini azalttığını göstermektedir. Yeşil çatı uygulamaları ile bina toplam ısıtma yüklerinde ortalama %9-20 aralığında verim elde etmek, çatıdan ısı akışını ise %40-75 oranlarında azaltmak mümkün olabilmektedir.

Makalenin Tamamı

2019-150

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın