Yangın Sprinkler Sistemi Test ve Drenajı

Tüm sprinkler sistemindeki boru ve fittingsler; sistemdeki suyun kolayca boşaltılabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmalı ve monte edilmelidir.

Kuru borulu veya ön tepkili sistemlerde, suyun boru içerisinde kalıp donmaması için borular eğimli olmalıdır. Branşman boruları her 4mm/m de ve ana hatlar 2mm/m olacak şekilde eğimlendirilmelidir. Soğuk depo vb yerlerdeki uygulamalarda ana hatlar 4mm/m eğimlendirilmelidir. Sistem, kollektör, bölgesel vanalar, yer kontrol vanaları veya belli bir bölgenin suyunun boşaltılmasında tablo 35’de gösterilen boyutlarda drenaj bağlantısı bulunmalıdır. Basınç düşürücü vanaların drenaj kısımları sistemin maksimum kapasite ile çalıştığı durumda drenaj ihtiyacına cevap verebilecek şekilde seçilmelidir. Boru güzergahlarında oluşan yön değiştirmelerin ana drenaj vanasının çalışmasını engellediği durumlarda, yardımcı drenaj hatları kullanılmalıdır.

Boşaltma bağlantısı çapları

Kolon veya ana hat çapıBoşaltma bağlantısı çapı
DN50’ye kadarDN20 veya daha büyük
DN65, DN80DN40 veya daha büyük
DN100 ve üstüSadece DN50

Sprinkler drenaj hattı ile kanalizasyon hattı arasında bağlantı yapılmamalı ve drenaj boruları yer altına konulursa korozyona dayanıklı borular kullanılmalıdır. Atmosferle temasta olduğu taktirde drenaj hatları bir dirsek ile aşağı döndürülmelidir. Drenaj bina içinde kör noktalarda bitirilmemeli ve sprinkler sisteminin herhangi bir bölümünü donmaya maruz bırakmayacak şekilde düzenlemelidir.

Sprinkler Test Drenajı

Sistem kolon drenajı ve Islak sprinkler sistemi test ve drenaj bağlantısı

Islak borulu sprinkler sistemlerinde kıvrımlı kısımların kapasitesi 18.9 lt’den daha az ise çapı DN15’den küçük olmamak şartı ile yardımcı drenaj ekipmanları konulmalıdır. Tek bir aşağı tip sprinklerin çıkarılması ile drenaj edilebilen sistemlerde yardımcı drenaja ihtiyaç yoktur.

Islak borulu sprinkler sistemlerinde kıvrımlı kısımların kapasitesi 18.9 lt’den fazla189lt’den az olduğu durumlarda DN20 veya daha büyük çaplı yardımcı drenaja ihtiyaç vardır. Sistemin hacmi 189lt veya daha fazla ise DN25’den küçük olmayacak yardımcı drenaj konulmalıdır.

Kuru borulu sistemlerde veya donma tehlikesi oluşabilecek  ön tepkili sistemlerde; sistemlerin kıvrımlı kısımların kapasitesi 18.9 lt’den daha az ise çapı DN15’den küçük olmamak şartı ile yardımcı drenaj ekipmanları konulmalıdır. Tek bir aşağı tip sprinklerin çıkarılması ile drenaj edilebilen sistemlerde yardımcı drenaja ihtiyaç yoktur. Sistemlerin kıvrımlı kısımların kapasitesi 18.9 lt’den fazla ise iki adet DN25 drenaj vanası ve iki adet 50mm’ye 305 mm boyutlarında yoğuşturma nipeline ihtiyaç vardır.

Sprinkler Test Drenaj Montajı

Katlarda uygulanması gerekli test ve drenaj boru düzeneği ve Kuru sistem drenajı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın