Verimder, Türk Halkı Isı Yalıtımının Ne Kadar Farkında?

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediği “Anadolu Buluşmaları”na devam ediyor. Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olan Adana’da yapılan bilgilendirme toplantısında, VERİMDER tarafından yapılan, “Türk Halkı Isı Yalıtımının Ne Kadar Farkında?” kamuoyu araştırmasının Akdeniz Bölgesi ve Adana ili sonuçları da ilk kez paylaşıldı.

Adana gibi sıcak iklimlerde yaşayan bina sahiplerinin ısı yalıtımına Türkiye’nin diğer illerinden daha az önem verildiği sonucuna ulaştıklarını söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Anadolu Buluşmaları kapsamında katılımcılara ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu ile ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda detaylı bilgi verdi.

Isı yalıtımı, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konularında farkındalık oluşturarak hem ülkemizde hem de dünyada kısıtlı olan enerji kaynaklarını korumak amacıyla kurulan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), tüketici hak ve sorumluluklarını gözetmenin yanı sıra çalışmalarında ilgili kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat ve enerji sektörleri arası bilgi akışı ve eşgüdümü sağlamaya devam ediyor.
Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediği Anadolu Buluşmaları eğitim toplantısı ile adından söz ettiren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği, toplumda enerji verimliliği ve tasarrufu konularının daha fazla yaygınlaşmasını amaçlıyor. Samsun, Antalya ve İzmir gibi Türkiye’nin pek çok ilinde yapılan konuşmalar ile farkındalık oluşturan Anadolu Buluşmaları’nın dördüncü durağı Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olan Adana oldu.

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in yönetiminde gerçekleşen Anadolu Buluşmaları’nda, VERİMDER tarafından tüm Türkiye’de yapılan, “Türk Halkı Isı Yalıtımının Ne Kadar Farkında?” kamuoyu araştırmasının Adana ve Akdeniz bölgesine yönelik sonuçları da detaylı olarak masaya yatırıldı.

“AKDENİZ ISI YALITIMINA DAHA AZ ÖNEM VERİYOR”

Türk halkının ısı yalıtımına karşı algısının bulunduğu konum ile birlikte değiştiği sonucuna ulaştıklarını söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Tüm Türkiye genelinde yapılan yüz yüze görüşmeler ile Adana gibi sıcak illerde yaşayan tüketicilerin düşüncelerini daha detaylı olarak öğrendik. Yapılan kamuoyu araştırması sonucunda Akdeniz gibi sıcak iklimlerde yaşayan bina sahiplerinin ısı yalıtımına diğer illerde yaşayanlardan daha az önem verdiği bilgisine ulaştık. Adana gibi dört mevsimde de hava sıcaklığının ülkenin kalanına göre daha yüksek olduğu illerde ısı yalıtımının yalnızca binayı ısıtmaya yönelik bir uygulama olduğu gibi bir yanlış bir düşünce var. Oysaki ısı yalıtımı binaların hem ısınması ve hem de soğutulması için harcanan enerjinin düşmesine yardımcı olan bir uygulamadır” dedi.

“AKDENİZ BÖLGESİ ISINMAK İÇİN ELEKTRİK TÜKETİYOR”

88KEYS institute tarafından yapılan araştırmaya değinerek en çok elektrikli ısıtıcı ve soğutucu kullanan bölgenin yine Akdeniz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emre Alkin, sözlerine şu şekilde devam etti; “Türkiye’de her 10 haneden 8’i konutlarının ısınması için bireysel alternatifleri tercih ediyor. Doğalgaz, ısınmak için en çok kullanılan enerji türü olmasına karşın Akdeniz bölgesinde ise en çok kullanılan enerji türü elektrik olarak karşımıza çıkıyor. Kışın yoğun elektrik sobası yazın ise klima gibi iklimlendirme cihazları ile elektrik tüketen Akdeniz bölgesinde, enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı bu nedenle daha da önemli kazanıyor” dedi.

“ISI YALITIMI İLE ENERJİ TÜKETİMİ AZALIR”

Isı yalıtımının binalardaki ısı kayıplarının önüne geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, “Isı yalıtımı bina içerisindeki sıcak ya da soğuk havanın dışarı çıkmasını engelleyerek evi hem serin hem de sıcak tutar. Bina içerisindeki ısı kaybının önlenmesi için mutlaka ısı yalıtımı yapılması gerekir. Isı yalıtımı ile binayı ısıtmak için kullanılan enerji miktarı gözle görülür oranda azalarak, faturalarda da tasarruf elde edilir” açıklamalarında bulundu.

Exit mobile version