TPE3 In-Line Pompalarda Önemli Bir Atılım

Günümüz kullanıcılarının pompa sistemlerinde aradığı özelliklerin başında farklı ihtiyaçların tek bir ürün tarafından karşılanması gelir. Grundfos’un geniş ürün yelpazesine eklediği yeni TPE3 in-line tip pompalar, özellikle ticari bina uygulamaları için bir devrim niteliğindedir ve birden çok özelliği bir arada sunmaktadır.

-25°C ila +120°C sıvı sıcaklığı arasında çalışabilen TPE3 pompalar daimi mıknatıs rotoru sayesinde IE5 motor verimliliğine sahiptir. 0,25-2,2 kW değerleri arasında, DN32’ den DN100’ e kadar dökme demir, DN32’ den DN 65’ e kadar paslanmaz tekli tip versiyonları ayrıca DN32’ den DN100’ e kadar dökme demir ikiz tip versiyonları mevcuttur.

Bina sistemlerinde bugüne kadar kullanılan in-line pompalardan farklı olarak TPE3 kendi içinde entegre bir ısı enerji ölçere sahiptir. Pompada bulunan entegre sensör ve ilave edilen bir sensör yardımıyla pompa kalorimetre görevi görmüş olur. Bu sayede pompa sistemin enerji dağılımını ve tüketimini ölçerek, sistemin düzensizliklerinden kaynaklanan yüksek enerji faturalarını engeller.

tpe3 inline pompalar

TPE3 pompaların kullanıcıları rahatlatacak bir diğer özelliği ise kısma vanası ihtiyacını ortadan kaldırmasıdır. FLOWADAPT kontrol modu, FLOWLIMIT ve AUTOADAPT modunun birleşimi sonucunda meydana gelmektedir. FLOWLIMIT özelliği sayesinde debi istenilen bir değere sabitlenip bu değeri aşmaması sağlanabilmektedir. Bu özellik sayesinde kısma vanası kullanımına gerek kalmaz ve maliyetten tasarruf edilmiş olur. AUTOADAPT özelliği sayesinde ise pompa kendisini sistem gereksinimi için en uygun değerlere ayarlar ve o değerlerde çalışarak enerji tüketimini düşürür.

İletişim konusunda oldukça gelişmiş olan bu pompa kablosuz teknolojiyle dört adede kadar tekli tip TPE3 pompayı birbirine bağlayabilmektedir. Aynı zamanda BMS bağlantısı sağlamak için sadece CIM modüllerini kullanmak yeterlidir. Bu modüller LON, Profibus, Modbus, SMS/GSM/GPRS ve BACnet, GENIBus gibi haberleşme sistemleriyle çalışmaya uyumludur.

LCD ekranı sayesinde kurulumu ve kontrolü oldukça kolaydır. İstenildiği takdirde Grundfos GO aracılığıyla da her zaman pompanızı yakınınızdan kontrol edebilir, kolayca elektronik raporlar elde edebilirsiniz.

Standstill heating özelliği ile, motorun çalışmadığı zaman motor sıcaklığını yoğuşma noktasının üzerinde tutma amacıyla belli miktardaki voltajı motordan geçirerek istenmeyen yoğuşma vakalarının engellenmesini sağlar.

Yeni TPE3, entegre Delta-T ve Delta-P kontrolü sayesinde, istenilen fark sıcaklık ve fark basınç elde edilerek, sistem basıncı ve debi kontrolünü sizin adınıza yapmaktadır. Kendi içinde entegre sensörü bulunduğundan ilave bir sensör yardımıyla pompa bu akıllı modlarda çalıştırılabilir. Aynı zamanda pompanın oransal basınç, sabit fark basıncı, sabit sıcaklık, sabit eğri ve sabit fark sıcaklığı gibi kontrol modları da mevcuttur. Somut bir örnekle açıklamak gerekirse kazan şönt pompaları uygulamaları göz önüne alınabilir. Bilindiği üzere yoğuşmasız kazanların tümü baca gazının yoğuşmaması için minimum dönüş sıcaklığına ihtiyaç duyar. Böyle bir durumda kullanılacak bir TPE3 pompa, dönüş borusuna konulacak ilave bir sensör yardımıyla sabit sıcaklık modunda çalıştırılarak kazana girecek minimum sıcaklık her zaman için sağlanmış olur.

Kaynak: Utku KANAR,Makine Mühendisi, MBA, İş Geliştirme Uzmanı, Grundfos Pompa San. ve Tic. Ltd. Şti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın