Tesisatlarda Sismik Koruma Keşif Özeti Hazırlama Esasları

Bu çalışma, tesisatlarda sismik koruma yapılması için gereken malzemelerin tespitine yönelik keşif özeti hazırlama esaslarını içermektedir. Sismik koruma bir uzman mühendislik konusu olup, ilgili yerel ve uluslararası yönetmelikler ile standartlara tam hakimiyet ve uzun yıllara dayalı deneyim gerektirmektedir.

Bir tesisat sisteminde sismik koruma için gerekli malzemelerin tespiti yapılırken öncelikle söz konusu projenin şartnamesi ayrıntılı olarak gözden geçirilmeli ve şartnamede adı geçen yönetmelikler ve standartların gerektirdiği koşullar belirlenmelidir. Bu koşullar herşeyden önce yasa gereği uyulması zorunlu olan yerel yönetmeliklerin gereksinimlerini karşılamalıdır.

Sismik keşif özeti hazırlanırken şartnamenin yanı sıra ihtiyaç duyulan asgari bilgiler şunlardır: Projenin plan, kesit ve detay çizimleri ile ekipman listeleri veya projenin tesisat keşif özeti.

Bu bilgilerin ışığında, gerekli yönetmeliklere ve standartlara uygun bir şekilde, şartnamenin gerektirdiği koşulları yerine getirecek bir sismik koruma sistemi için gereken malzeme keşif özeti hazırlanması için yapılması gerekenler, bu çalışmada adımlar halinde anlatılmaktadır.

Makalenin Tamamı

2019-080

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın