Su Tasarrufu Sağlayan Emniyet Valfinin Optimum Tasarımının Geliştirilmesi

Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak; su kullanımının yaygın olduğu mahallerde, su kullanımı sırasında ani su kesilmelerinden sonraki olası su israf ve baskınlarını önlemek amacıyla bir otomatik-mekanik emniyet valfi tasarlanarak imal edilmiştir.

Emniyet valfi, su kesildiğinde (şebeke basıncı atmosfer basıncına eşit olduğunda) devreye girerek hattı kapatmakta, su tekrar geldiğinde su geçişine izin vermediği için su tasarrufu sağlayarak baskınların oluşmasını da engellemektedir.

Emniyet valfinin giriş ve çıkışı arasındaki basınç düşüşünü ölçmek amacıyla bir deney düzeneği kurulmuş ve artan debi ile basınç düşüşünün arttığı tespit edilmiştir.

Emniyet valfinin üç boyutlu akış analizi Ansys-Fluent paket programı ile yapılmış ve elde edilen sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılarak iyi bir uyum sağlanmıştır.

İkinci aşamada ise; tasarım üzerinde değişiklikler yapılmış ve tasarımdaki değişiklerin basınç düşüşüne etkisi sayısal olarak araştırılmış ve basınç düşüşünün en az olduğu geometri tespit edilmiştir.

Makalenin Tamamı

2015-39

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın