Stokerli Kazan ve Yakıt Süresi Ayarı

Stokerli kazan çalışma prensibinde otomatik sistem basınca ve sıcaklığa göre otomatik olarak yanar ve durur. Stokerli sistem 0,5 – 10 mm ve 30 mm ebadındaki kömür cinslerinin hepsini yakar. Sistemin üzerinde bulunan kömür taşıyıcı redüktör ve hava fanı kazan termostatı ile irtibatlandırıldığı için kazan suyu istenilen sıcaklığa geldiğinde sistem otomatik olarak durur ve 5-7 derece soğuma sonrası tekrar çalışır. Bu sayede gereksiz kömür yakılması engellendiği gibi tesisattaki suyun soğumaması da sağlanır.

Sistemin ana parçaları;
– Bunker
– Helezon
– Pota
– Kumanda paneli

Bunker: Kazanın günlük yakıtının depolandığı kısımdır. Üzerinde yabancı maddelerin girmemesi için elek vardır. Bunkere doldurulan kömürün ıslatılmaması gerekir. Islak kömür yanma verimini düşürür. Ayrıca helezona girişte tıkanmalara neden olur. Bunkerin boş bırakılması durumunda bunkerden duman çıkma olayı görülebilir. Aynı zamanda helezonda zarar görebilir. Bu yüzden boş bırakılmaması önemle tavsiye edilir. Bunkerin üstündeki elek helezona yabancı maddeler ve iri yakıt parçaları girmemesi için konulmuştur. Bundan dolayı eleğin kaldırılmaması gerekir.

Helezon:Helezon bunkerdeki kömürü yanma haznesine ileten kısımdır.

Pota: Yanma olayının gerçekleştiği kısımdır. Helezonun getirdiği kömür ile vantilatörün bastığı hava burada karışarak yanmanın oluşmasını sağlar.

Potada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
– Yanma esnasında pota üzerinde merkezi kazanlarda 15 cm kadar kömür yüksekliği olmalıdır.
– Kumanda panosundaki besleme ve bekleme zamanlarının ayarlanmasıyla bu temin edilmelidir.
– Potanın orta kısmına müdahale etmeyiniz.
– Merkezi kazanlarda günde bir iki defa potanın kenarlarında biriken cüruflar çekilmelidir.
– Mevsimde bir ya da iki defa potanın alt kısım kapağı açılıp alt tarafa inen tozlar temizlenmelidir.

Kumanda Paneli: Kazanın otomatik çalışmasını sağlayan elektronik kontrol panelidir.

Stokerli Kazan Yakıt Süresinin Ayarlanması

Aşağıda verilen tabloya bakılarak yakıt süresi kumanda panosundaki yakıt sürme ayar düğmesinden kaç saniye yakıt sürüleceği ve kaç saniye sonra yakıt sürüleceğinin zamanı ayar düğmelerinden ayarlanır.

Kazan yakıt sürme zamanları

Fan Klape Ayarı

Kontrol panosu üzerindeki fan ayarı düğmesi kazan içine gönderilen havanın azalıp çoğalmasını sağlar.Hava fazlalaştıkça yanma hızlanır.Kazan suyu sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde fan otomatik olarak kapanır.Kazan suyu sıcaklığı 5°C ye düştüğünde tekrar çalışır.

Kaynak: MEGEP

Exit mobile version