0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Merhaba, müstakil kullandığımız 2 daireyi ısıtan 70,000 cal lik stokerli otomatik kazan ziftlenme ve terleme yapmaya başladı. 7000 cal lik ithal kömür ile 47 derece yakıyoruz. hava sıcaklığı gece 15 altına düştüğü ve gündüzde hava sıcak olduğu için akşam yakıp sabah kapatıyoruz. daha önceki senelerde de bu şekilde yapmıştık ama bir sorun olmamıştı. 5 kademeli olan hava fanı 4. kademede. 140 sn bekleme 8 sn kömür alma ayarlı. daha öncede ithal yada yerli kömür yaktık ancak bu şekilde  ziftlenme ve terleme yapmamıştı. Nedenleri ne olabilir. nasıl önlem almalıyım.

1 cevap

0 oy
(1.5k puan) tarafından
Merhabalar,

Kazan ilk yakıldığında oluşan su (yoğuşma) dumanla birlikte ziftlenmeye sebep olur. Ziftlenme temizlenmezse kazanda sağırlaşma olur. Verim ve kapasite düşer.

Genellikle zift oluşumunun bir diğer nedeni de bacadır. Bu nedenle öncelikle kazan duman boruları temizlenmelidir. Eğer aynı durum tekrarlanıyorsa baca çekişinin uygun değildir, su oluşup kurumla birleşerek boruların deliklerinin tıkanmasına ve kazanın ısıtmamasına neden olur.

Curuflaşma, ortamdaki havanın yetersiz olduğu durumda kömürün yanma işlemine girmeden karbonize olmasıdır. Kısacası, kömürün yanmamış halidir. Cüruf oluşmaması için fazla hava verilmemeli ve çok fazla besleme yapılmamalıdır.

Bu önerilerin dışında devamlı düşük sıcaklıktan çalıştırmaktan dolayı kazanı limit termostat sıcaklığının altında ama yüksek sıcaklıkta belirli bir süre ( yılda bir kez yarım saat-1 saat) çalıştırarak kazan dengesi sağlanması gerektiği bir kaç imalatçı firma tarafından belirtilmiştir. Ardından normal kullanıma geçebilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Ömer Demren (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (72 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap

504 soru

606 cevap

258 yorum

674 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...