0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Merhaba arkadaşlar benim evim giriş katın üstünde, evde 7 tane petek, 1 tane de havlupan var. Apartman ise merkezi sistem.

Petekleri genelde 3'de bırakıyorum.

Bir süre sonra petek/termostatik vana'dan linkte koyduğum videodaki gibi ses geliyor.

Ancak gidip vananın ayarıyla oynayınca ses kesiliyor.

Ses o kadar yüksek ki alt komşu ve üst komşu bile rahatsız oluyor.

Problemin basınçdan olduğunu düşünüyorum, bu nedenle evin girişine basınç düşürücü taktırmayı planlıyorum!

Sizlerin yorumu tavsiyesi ne olur?

Problemin videosu : https://streamable.com/raqrx

Evin Girişinin resmi : https://i.imgyukle.com/2019/10/10/Ex0Br6.jpg

2 Cevaplar

+1 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhaba,

Termostatik vana radyatör gidiş hattına takılmalıdır ve radyatör verimi açısından gidiş vanası üstte dönüş vanası altta olmalıdır. Termostatik vana doğru ve hatalı montaj Termostatik Vana Montajı makalesinde başlığında verilmiştir.

Vana montajı yapılırken vana gövdesinde bulunan su akış çizgisi dikkate alınarak monte edilmelidir. Aksi takdirde su sesi, ısıtmama, kapanmama hatta vananın bozulması gibi sorunlar oluşmaktadır.

Ayrıca sistemde by-pass olması için ev içerisinde en az bir radyatörde termostatik vana konulmamalıdır ki genelde bu banyodaki havlupan olmaktadır. Nedeni ise sirkülasyon pompasının çalışması ve termostatik vananın kapandığı durumda basınç artışından dolayı darbeli yada ıslık şeklinde bir ses gelmesidir.

Montajda ve sistem basıncında bir sıkıntı yoksa radyatörlerinizde havası alınmış ise termostatik vana arızalanmış olup bakımı yaptırılmalı ya da değiştirilmelidir.

Ayrıca alt kat ve üst kat dairelerde termostatik vana kullanımı mevcut ve ses yoksa sıkıntının termostatik vanadan olma ihtimali yüksektir.

Tüm radyatörlerinizde bu ses var mı? 

+1 oy
(26 puan) tarafından
Sırf şu soruya cevap vermek için üye oldum :)
Genelde 2 cevabı oluyor,; yüksek basınçtan dolayı kapatamıyor veya ters bağlantı.

Ülkemizdeki müteahhitliğin veya ustalardaki işçiliğin durumunu düşününce yüksek oranda ikinci seçenek oluyor. Eve giren (kollektore gelen-giden) veya o petek için tesisatı ters bağladıklarında su çıkıştan girip girişten çıkıyor. Dolayısıyla vana kapatmaya çalışsa da kapatamıyor sürekli aynı mücadeleyi veriyor o da ses yapıyor.

513 soru

610 cevap

262 yorum

688 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...