0 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Merhaba, yoğun bakım ünitelerinde (erişkin ve yeni doğan) taze hava ve emiş noktalarının her ikisinin de tavanda olduğu durumda bu iki nokta arası en az kaç metre olmalıdır. Bu konuda yasal bir sınır var mıdır?

1 cevap

0 oy
(1.6k puan) tarafından

Merhabalar,

Yaşam mahalindeki hava hızları ISOEN7730 ve En 13779 a göre kontrol edilmektedir. Occupied zone olarak adlandırılan yaşam mahaline göre verilen mesafeler dikkate alınmalıdır. (İnsan yüksekliği 1.80, dış duvar mesafe 1, iç duvar mesafe 0,5m gibi.) Fanger eşitliğine göre hava hızı ve sıcaklık farkı hesaplanmalıdır.

Örneğin yaşam mahalindeki hava hızları EN ISO 7730 Tablo A5 e göre ofisler için A kategorisinde yazın 0,12 kışın 0,10 olup C kategorisinde ise yazın 0,24 kışın 0,21 olmaktadır. Farklı mahaller, insan aktivitesi ve kategorilere göre bunlar değişkenlik göstermekte olup ilgili mahal seçimine göre difüzör hava hızı ve ses seviyesi seçilmelidir. Bu doğrultuda uygun ebatlarda difüzör seçimi yapılmalıdır.

Bunun için ilgili bir çok firmanın aerodinamik hesapları yaparak doğru difüzör seçimi yapabileceğiniz ve iki difüzör arasındaki mesafe, duvar arasındaki mesafe gibi ölçüleri veren programlar bulunmaktadır. Sitemizde yer alan Trox Easy Product Finder Difüzör Seçim Programı makalesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızda da yer alan Menfez ve Difüzör Nedir? Seçimi Nasıl Yapılır? eğitim videosunu inceleyebilirsiniz.

İlgili sorular

...