0 oy
Genel Sorular kategorisinde (22 puan)
Merhabalar,

Dairemizde 2 ay gibi bir süredir 24 saat devam eden bir uğultuya maruzuz. Bitişiğimizdeki apartmana dairemizin hizasına altlı üstlü iki yeni kiracı taşındıktan sonra duymaya başladığımız bir uğultu bu. 20 senedir oturduğumuz dairemizde neredeyse geceleri hiç uyuyamayacak hale geldik.

Uğultunun bitişikteki apartmana taşınan üstteki kiracının buzdolabından kaynaklandığını düşünüyorduk -buzdolabının çalışırken çıkardığı titreşimi ve dızırtılı sesi duyuyorduk- dün gece buzdolabını kapatmalarını istedik, kapattılar sanırım, ses kesildi ama uğultu devam ediyordu. Altındaki komşuyla konuşmadık henüz.

Uğultu, geri planda rölantide çalışan bir motor sesi gibi geliyor ve kulak tıkacı kullansam da o titreşim kulaklarımızda ve kafamızın içinde bir basınç hissi yaratıyor.

Nereden kaynaklandığını nasıl bulabiliriz, nereye müracaat edelim siz nereden kaynaklanabileceğini düşünüyorsunuz?

2 Cevap

0 oy
(928 puan)
MERHABA,

UMUMİYETLE BİNALARDAKİ ,DAİRELERDE BULUNAN ELEKTRİKLİ CİHAZLARIN DEVREYE GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA ,LUZUMSUZ ALÇAK DERECELERE AYARLANMASI,DERİN DONDURUCULARIN UYGUN KONUMDA ÇALIŞTIRILMAMASI,KOMŞU BİNALARDAKİ DIŞ KLİMA ÜNİTELERİ NİN KONDERSER FANLARI,VE BU CIHAZLARA AİT GURUPLARININ BAKIM ZAMANI GELMİŞ OLMASI.

UMUMİYETLE ÇAMAŞIR MAKİNASININ LUZUMSUZ YÜKLENMESİ,YÜKSEK DEVİRDE ÇALIŞTIRILMASI,DERİN DONDURUCULU BUZDOLABLARININ AYARLARININ OPTİMAL DEĞERLERDEN UZAKLAŞILMASI SONUCU HERMETİK KOMPRESORLERİN SÜREKLİ ÇALIŞMASI,BİNANIN HİDRAFORLARININ UYGUN ÇALIŞTIRILMAMASI   GİBİ  VS.SEBEBLERDEN KAYNAKLANABİLİR.SAYGILARIMLA.17/08/19.

not:ses ve titreşim konusu başlıbaşına uzun bir konu olduğu için sizlere basitce anlatmaya çalıştım.yukardaki buzdolabınıb altına bünyesinde mantar parçaları bulunan 10mm lik   lastik levha üzerine buzdolabını koyarsanız titreşimin zemine intikalini önliyebilirsiniz.uğultu ise büyük ihtimalle klima gurubunun dış ünitesinden gelmekte olması pek muhtemel,ama bu ses kaynagı karşı yapılara çarparakta sizin pencere gibi yapı bileşenlerin dairenize gelmesi de pekala  mümkündür.araştırma ile kaynağı belki bulabilirsiniz.ama ilk seferde gürültü kaynağını keşfetmek biraz şans işidir..
(22 puan)
İlginiz için çok teşekkür ederim. Gürültü kaynağını hala araştırıyoruz. Dairedeki gürültü kulakta basınç hissi yaratan sanki geri planda bir havalandırma motoru çalışıyormuş hissi veren bir gürültü. Gündüzleri azalan ama geceden sabaha arttığını hissettiğimiz bir gürültü. Kendi imkanlarımızla tespit edemiyoruz, zira yeni taşınan komşu buzdolabını 2 gün çalıştırmadığını söyledi, üst komşunun elektrik şalterini indirdik de dinledik gürültü yine var.

Su tesisatından kaynaklanabilir mi acaba? Nereden başlayalım? İyi bir tesisatçı ya da ses yalıtım uzmanı sesi dinlediğinde tanıyabilir mi? Kime müracaat edelim?

Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden çok teşekkür ederim.
0 oy
(24 puan)
Merhaba, çok benzer bir sorunla karşı karşıyayım yaklaşık 10 aydır. Düşük frekanslı sesler uzun mesafelere yayılabiliyor. Ben de uğultunun nereden geldiğini hala bulamadım, uyku düzenim bozuldu uyuyamıyorum. Üst komşumun buzdolabından şüphelenmiştim önce ama kapattık ve baktık ses vardı. Siz bir çözüm bulabildiniz mi? Doğalgaz borularından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum ben. Ama tabi bunlar hep ihtimal.
(20 puan)
benzer bir gürültü bende de yaşanmaya başladı. sorunun kaynağını bulamadım ama yaklaşık 1 haftadır devam eden bir uğultu. ama geçen gece sabaha kadar ses kesildi sabah tekrar başladı. siz bulabildiniz mi kaynağını ya da çözümünü...
...