0 oy
Klima Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Soğutulmak istenen bir ortama, camdan direkt olarak gelen güneş ışınlarının yarattığı soğutma yükü ne şekilde hesaplanabilir. Ortam şartları ne şekilde etkili olur?

3 Cevaplar

0 oy
(1.3k puan) tarafından
Merhaba,

Mahallerin klimatasyonunda en önemli bileşenlerden bir olup, ısı kazancının önemli bileşenlerinden biridir. Buna kısaca güneşin radyasyon enerjisinin hesabıdır diyebiliriz.

Hesaplama metotları ile ilgili olarak sitemizde çıkmış makaleler olduğu gibi, ısısan yayınlarında hesaplama metotları sistematik olarak izah edilmektedir. Ayrıca itü. ısı kürsüsü yayınlarıda bulunmaktadır.

Sizin sorunuz güneş enerjisi kazancının yapı bileşeni bazında indirgenmiş halidir. Bence işin teorisine girerekten literatür araştırması yaparsanız iyi olur. Bence komprime bilgilerle problemi uygun ve doğru şekilde çözemezsiniz ve hata payı fazla olacaktır. Literatür araştırmasında sadece cam yüzeyleri değil, aynı zamanda mahalin konumu ve yıl içindeki değişiminin taşıdığı önemi ne kadar önemli olduğunu görecesiniz. Aslında sadece cam değil, aynı zamanda dış duvarlarında güneş radyasyon hesabında bir faktör olduğunu göreceksiniz. Saygılarımla.28/07/19
+1 oy
(1.6k puan) tarafından

Merhaba,

Camdan kaynaklanan ısı kazancı radyasyon, konveksiyon ve kondüksiyonla olan ısı kazancı olarak hesaplanmaktadır.

Camlardan güneş radyasyonu ile gelen ısı kazancı :

QR = A×(AR / A ) qg
Burada :
A : Pencere alanı (m2)
AR / A : Pencerenin radyasyon geçirme oranı (W/m2)
qg : Düzeltme ve gölgeleme faktörü

Camlardan kondüksiyon ve konveksiyonla olan ısı kazancı :

QK = K×A×(Td – Ti)
Burada :
K : Pencerenin toplam ısı transfer katsayısı (W/m2K)
A : Pencere alanı (m2)
Td : Dış ortam sıcaklığı (°C)
Ti : İç sıcaklık (°C)

Konuyla alakalı detaylı hesaplama adımlarını Isı kazancı tanımı makalesinden edinebilir, pencereler için ısı geçirgenlik katsayısı ile ilgili bilgilere de Pencere ve Kapı Isı Geçirgenlik Kat Sayıları ve Hesabı makalesinden ulaşabilirsiniz.

0 oy
(50 puan) tarafından

makine mühendisleri odası hesapları var belli katsayılarla konumun kaçıncı bölgede olduğu ve aynı zamanda cephe yönüne göre değişen katsayılar ve binanın yapımında kullanılan duvar sıva boya gibi malzemeler etkiler bu hesaplamaları https://www.tesisat.org/isi-kaybi-hesabi.html burada da zaten detaylı şekilde var.

...