0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
merhaba.150 m2 dublex dairemin 47 m2 alanına 2 ekli 420metre civarında tek hat üzerinden yerden ısıtma yapıldı yapan arkadaşın tecrübesiz oluşunun kurbanı olduk.şimdi yerleri tekrardan kırmak istemiyoruz.bu sistemin sağlıklı çalışması için ne öneriniz olur acaba?

2 Cevaplar

0 oy
(1.3k puan) tarafından
Merhaba,

Bu hususun çözümü için öncelikle ısıtmada tecrübeli bir teknik elemanın yardımı ile problemin çözümü şart olması uygundur. Sitemizin makalelerin bir  gözden çevrilmesi şarttır, sorunuza uygun bir cevap verilmesi mümkündür, şöyle ki o alana gelen kısmım sirkülasyonunun ayrı bir pompa ile yapılması ısınma sorununa çözüm getirebilir.

Ancak bu mahalin ısıtması; ya uygun debi-hm de pompa ile sağlanabilir. Pompanın hm tayinin bu işlerde tecrübeli firmada çalışan teknik eleman ile çalışmalısınız veya o mahalin ısıtma borularını duvardan geçirerek de uygun şekil de çözebilirsiniz ama her şeye rağmen doğru ve bilgili eleman ile çalışmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.24/07/19
0 oy
(1.6k puan) tarafından
Merhaba,

Ev tipi mekanlara döşenen yerden ısıtma sistemlerinde zemin yüzey sıcaklığı 30 C üzerine çıkılması tavsiye edilmez. Yüzey sıcaklığının artması yerdeki tozların kalkmasına, kalp damar rahatsızlığı olan kişilerin sağlık sorunlarını tetiklemesine yol açabilir. Bu nedenle yerden ısıtma kombi veya kazan çalışma sıcaklığı 45-35 C veya 40-30 olmalıdır.

Bu sıcaklık aralıklarında yerden ısıtma verim alamıyorsanız, basıncı arttırmalı ve sistemde balanslama yapmalısınız. Yerden ısıtma boruları genellikle 16 veya 17 pex yada prt olarak döşenmektedir. Bu nedenle öncelikle yerden ısıtma borunuzun hangi malzeme ve çapta olduğunu ve maksimum dayanım basıncını öğrenmelisiniz.

Bu doğrultuda ilgili boru çapı ve metrajı doğrultusunda gerekli olan basınç kaybını hesaplamalısınız. Eğer kombiniz bu basınç kaybını sağlayamıyorsa, kollektör hattınıza bu basınç kaybını sağlayacak sirkülasyon pompası koymalısınız. Bu işlem sonrası hat üzerinde kısmi balanslama yapmak için dönüş hattınıza statik  balans vanası eklemelisiniz. Bu işlem ve hesaplamaları yetkili mühendislik firmalarına yaptırmanız gerekmektedir.

İyi günler dilerim.

İlgili sorular

–1 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Gülay (21 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Wizard (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
...