0 oy
Tesisat Hesapları kategorisinde (33 puan)
Merhaba,
Türkiye'ye ülkemize özel, ısı kazancı hesabı için TSE standardı ya da yönetmelik üniversitelerde kabul gören bir hesap var mı? TS 2164 de mesela ısı kaybı hesabı var ama ısı kazancı hesabı yok diye biliyorum. Carrier hap gibi ısı kazancı için kullanılan programlarda ülkemize uygun mu?

1 cevap

+1 oy
(1.4k puan)
 
En İyi Cevap
Merhaba,
Malesef ülkemize özel TS standardı doğrultusunda bir ısı kazancı hesabı bulunmamaktadır. TS2164 de belirttiğiniz gibi ısı kaybı hesabı yer almaktadır. Bu nedenle Isı kazancı hesapları için AHSRAE, VİD  ve Carrier tarafından önerilen bazı yöntemler ile piyasada kullanılan basit hesaplama yöntemleri kullanılmaktadır.
Ashrae de 5 yöntem bulunmaktadır, sırasıyla TETD/TA, Toplam Eşdeğer Sıcaklık Farkı, TFM geçiş fonksiyonu yöntemi, CLTD/SCL/CLF yöntemi, HB heat balance yöntemi ve son olarak RTS ışınım zaman serileridir. Bu yöntemler ele alındığında en iyi sonucu RTS hesap yöntemi vermektedir.

MMO ısı kazancı hesabında ise CLTD/SCL/CLF yöntemi ele alınarak ısı kazancı hesabı anlatılmıştır.

Alarko Carrier iklimlendirme kitabında ( Carrier Handbook of Air Conditioning System Desing) ise eşdeğer sıcaklık farkı dikkate alınarak hesaplanan ısı kazancı hesabı anlatılmıştır.

BEP Enerji Performansı Hesaplama Yönetmeliği'nde ise ısı kazancı hesabı için genel yaklaşımlar verilmiştir.

Belirttiğiniz Carrier-HAP programı ise TFM yöntemine göre hesap yapmaktadır.

Ancak kullanılan katsayılar, hesaplanan girdiler ve veri girişleri dikkate alındığında bu hesaplar amerika eyalet ve iklim koşullarına göredir. Bu hesapları katsayılar ve çeşitli girdilerle ülkemize özel hale getirerek ısı kazancı hesabı yapılmaktadır. Benzer şekilde diğer ülkelerde katsayılara göre düzenlemektedir.

Almanyada ise VİD, İngiltere ise NCM (National Calculation Methodology) olarak kendilerine özel ısı kazancı hesapları bulunmaktadır.

Sonuç olarak ülkemiz için akademisyenlerimiz ve devlet kurumlarımız öncülüğünde ulusal ısı kazancı hesap yöntemi belirlenmesi gereklidir. Ülkemizin iklim koşulları, çalışma ve mesai koşulları vs. dikkate alınarak oluşturulmalıdır.
...