+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan) tarafından
Selam anladığım kadarıyla hangi kazan ne marka olursa olsun elektrik kesintisi oldumu müdahele şart yada otomatik devreye giren jeneratör kullanılmalı doğrumu anladım

2 Cevaplar

0 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Sorunuzun başlığı ile açıklamaları farklı görüyorum. Niye acaba!

1- Sorunuzu açıklamaya göre kısa bilgi vermek icap ederse, şöyle olabilir. Kazan diyorsunuz, kombiye kazan demiyorsanız sorunuzu şöyle cevaplandırmak lazımdır. Sanayi işletmelerinde kontrol panosu elektrik kesildiği zaman ana şebeke beslemesi yeniden geldiğinde veya jeneratör devreye girdiği zaman kazanda biriken yanmamış gazların süpürülmesi için ana kumanda panosundaki otomasyon devreye girerek kazan ateşlenmeden önce hazırlık periyotu veya çevrimi baştan yeniden başlayarak ayarlı zaman periyotu kadar kazanı veya sistemi ön süpürmeye başlar. Yanmamış gazları atar ve temizler. Kazanın ateşleme periyodundan önce bu işlem kazanın otomasyonuna programlanmıştır. Sistem ateşlemeden önce vantilatörü ayarlı zaman süresi içinde otomatik olarak çalıştırır. Cevabım sizin istediğiniz bilgiyi havidır. Saygılarımla. 02/07/19
+1 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhabalar

Katı yakıtlı kazan sistemlerinde kapalı genleşme depolu tesisatlarda elektrik kesilmeleri veya başka bir nedenle kazanın sisteme ısı aktarımı kesintiye uğrarsa, oluşan basınç artışı, kazan veya tesisattaki en zayıf ekipmanın patlamasına neden olabilir. Bu nedenle açık genleşme deposu kullanılmalıdır.

Tesisata sirkülasyon pompa hattı üzerinde mutlaka by-pass hattı yaptırınız. Elektrik kesilmelerinde by-pass vanasını açarak kazanın ve tesisatın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Elektrik kesilmesi, sirkulasyon pompasının arıza yapması durumlarında veya buna benzer kömürün hava almaması gereken durumlarda kül kapağından hava alarak kömürün yanmaya devam etmesine ve kazanın buhara kalkmasına neden olabilir. Bu nedenle elektrik kesilmelerinde aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

- Kazan kapaklarını açmayın. Kazan içindeki yanan yakıtı asla dışarı almayın.

- Baca klapesini tam kapalı konuma getirin. Kazan içine, yakıtı söndürmek için su sıkmayın.

- Mümkünse fan emiş ağzındaki klapeyi kapalı konuma getirin. Tesisattaki suyu asla boşaltmayın, su eklemesi yapmayın.

- Pompayı çalıştırabilecek ups ya da enerji kaynağı bulabiliyorsanız sadece pompayı çalıştırın ve mümkünse pompa devrini en üst seviyeye getirin.

- Elle ya da herhangi bir şekilde yakıt eklemesi yapmayın. Bunker kapağını uzun süre açık bırakmayın.

Elektrikler geldiğinde yaptığınız ayarları eski konumuna getirmeyi unutmayınız!

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde yaşar öztürk (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap

504 soru

606 cevap

258 yorum

674 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...