+1 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (38 puan) tarafından
Merhaba, Havalandırmada kullanılan fan tipleri ve hangi uygulamada hangi tip fan kullanılır bilgi verebilir misiniz? (davlumbaz egzoz kanalında mesela?)

1 cevap

0 oy
(1.1k puan) tarafından
merhaba,

sorunuzu genelleştimeden,şöyle cevap vermek mümkündür.havalandırma tesisatının önclikle güzergahını çizip ,sorunuzun esas gayesi olan fanın nasıl bir tip olması lazım geldiği hususunu  sizin gayeniz gibi görüyorum.kullanılan fanlardan önce, havalandırılan akışkanın tipi önemlidir.ayrıca ,havanın içinde toz ve koku gibi maddelerin olması sistemin ömrüne tesir eden faktörlerdir.tozlu ve yağlı buharlar ihtiva ediyorsa umumiyetle havanın içindeki, yabancı maddeleri   filitre sistemi ile ,belli bir verimle temizlenirse tesisatın ömrü uzun olur.fanın kanatlarında aşınma veya depozitler birikmez.bilhassa mutfak davlumbazların büyüklüğüne göre ve kanal uzunluğuna göre fanın  hava hızı aynı olsa bile seçilicek fanın statık basıncı, sizin havalandırma güzergahınız  tayin edecektir.firma katoloklarına bakarak, kanal tesisatında hız seçiminden sonra boru çapını bulduktan sonra borulardaki sürtünme kayıpları ve öz direnç kayıplarını bulacaksınız.bu iş için özel abaklardan faydalananızı söylemeliyim.ayrıca sitemizde havalandırma makaleleri ve programlarını okumanızı  tavsiye ederim.çünkü çok faydalı bilgiler <makalelerde >bulunmaktadır.şimdi mutfak fanlarının nasıl olmalı düşünce dizesinde  üç önemli faktör gözönüne alınmalıdır.a-gürültü  b-devir ve sık kanatlı oluşudur. 3- transfer edilen akışkanın  <duman >sıcaklığı .

     firma kataloklarına bakarak ,firma ile  yapacağınız istişare ile bunu seçmelisiniz.çünkü seçim işinde tecrübeli olunması, işin %80 nidir.mutfaklarda kullanılan fanları  kısaca sınıflandırırsak. 1-hücreli tip mutfak fanları. 2-kanal tipi mutfak fanları. 3- çatı tipi duman egzos fanları gibi ayırabiliriz. ayrıca bunların devir ayarını sağlıyan guruplarla takviye edilmeleri şarttır.saygılarımla.04/06/19

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Kosar (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (72 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Havalandırma Tesisatı kategorisinde Sezer (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Havalandırma Tesisatı kategorisinde yanal36 (38 puan) tarafından soruldu

504 soru

606 cevap

258 yorum

675 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...