0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
merkezi ısıtma tesisatında sirkülasyon pompa-vana grubunda vana ve boru çapları belli ancak seçilen pompa giriş/çıkış çapları küçük, aradaki çap oranı ne olmalı ?

1 cevap

0 oy
(621 puan)
merhaba,

                   sorunuzda sorduğunuz hususu şöyle cevaplıya biliriz.toplam sürtünmenin iki ana bileşeni oldugunu biliyoruz.1-boru sürtünmesi. 2-öz direnç sürtünmesidir. şimdi sorunuzu ilgilendiren sürtünme değerinin hesaplanması için bu sürtünmenin  vana+dirsek+te+redüksiyon+ vs gibi noktasal dirençlerin küçültülmesi pompanın HM nın seçiminde önem taşır,çünkü daha küçük Hm ,ise daha az enerji demektir,buda tesisatın işletme giderlerini ilgilendirir.bu kısaca bilgi hatırlatmasından sonra ,sorunuz cevabına gelecegim.şöyleki çap değişimlerinin türbülanssa meydan vermeden yapılması ana fikirdir..kısaca,d1. çaplı borudan d2. çaplı boruya geçişin tepe açısı  <teta olan konik boru ile yapılması şarttır.elimdeki literatüre göre   7' <teta açısı   < 180' arası değerlerinde iken     2<,d2/d1  <3 değerler arasındayken  direnç katsayısı  muhtelif değerler aldığı bir cetvel düzenlenmiştir.buna benzer hesaplamaları internettende indirebilirsiniz.ani genişleme veya ani daralma  yerine konik daralma veya konik genişleme tercihe şayandır.çünkü basıç düşümleri kavitasyona sebeb olan en önemli faktördür.tahmin ederim ki daha geniş tablo değer ve teörileri yazacaktır.ama bu hususlar su mak. dersinde, hidrolik ders notlarında mevcuttur.ayrıca benzer hususlar; buhar tesisatında ,basınçlı hava tesisatında ,klima kanalları tesisatında  benzer  aynı düşünceler geçerlidir.saygılarımla.30/05/19.
(32 puan)
Bu konuyu bende merak ediyordum. genelde pompa ile tesisatın başlangıç boru çapı arasında kalan değeri seçiyorum ben. problem yaşamadım ama hesabı varsa bakmayı isterim.
(621 puan)
sn.yanal,

size gönderdiğim e-mail aldınız mı?iyi bayramlar dileği ile.
(32 puan)
mail kutumda sizden gelen mail görünmüyor ismail bey.
...