0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (22 puan)
Merhaba,

Yazlıkta çatıya su deposu koyduk (Tek borulu sistem). Ancak alt katlarda musluklardan su debisi az ve tazyiksiz gelmektedir.

İstanbul'da yıllarca bu şekilde su deposu kullandık böyle bir sorun yaşamadık. Çözüm konusunda fikrinizi alabilirmiyim.

Teşekkürler

Hüseyin AKSOY

1 cevap

0 oy
(621 puan)
hüseyin bey,

yazınızda bahsettiğiniz yerle ilgili bazı sorularım olacak.

1-binanın kaç  katlı,alt katlarla depo arasındaki yükseklik ne kadar,bunları yazmamışsınız.

2-tesisat suyu dairelere depodan gittiğini mi?söylemektesiniz.

3-daire dağıtım borusunun ,yani besleme hattının ,basınçlı sistemlere göre daha büyük olmak zorundadır.ayrıca daire içi veya kat mahalinde boru çaplarının uygun şekilde seçilmiş olması şarttır.sizi yazlıkta bina ici boru şemasını görmeden bunu kati olarak söylemek doğru olmaz.

4-tek boru sistemi ile ne kastediyorsunuz.?yani depo doldurma borusu ile dairelere aynı hattan mı.?besleniyor. su deposunu fasılalı mı?besliyorsunuz.zemin kotunda pompa veya şebeke suyu ile mi.?besleniyor.bu soruları cevaplandırırsanız iyi olur.

5-şimdi sizin sorunuzun cevabı için kısaca cevap vereceğim.a- üst depodaki çekvaf,vanaları kontrol ediniz.vanalar kısılmış  olabilir.b-sistemdeki çek vafller hangi tip,umumiyetle uygun şekilde montajı yapılmış çalpara çek valf bilhassa dağıtım sisteminde olması şarttır. c-depo temiz mi?dağıtım borusunun depo dibinden en az  10.cm yukarıda  olması şarttır.d-deponun içindeki suya ışık sızmamalıdır.aksi halde alg-yosun  teşekkül ederek tesisatın tıkanmasına sebep olabilir.depo tavan arasında da olsa, eğer  açık renk   <p.e > plastik tip ise siyah  renge boyanmalıdır.

saygılarımla.18/05/19
(22 puan)

İsmail bey bilgi için teşekkür ederim. Sorularınıza cevaplarım.

1- Bina 3 katlı triplex yazlık. Depo ile bir alt kattaki muslukla aradaki mesafe max.2,5metre

2-  Depo doldurma borusu ile daireler aynı hattan besleniyor.  (https://www.tesisat.org/su-deposu-montaji.html linkinizdeki Şekil 1.31: Su Deposu montajı. Tek borulu sistem ile aynı)

3-Daire dağıtım borusu olarak mevcut tesisat borusu kullanılıyor. 

4- Evet depo doldurma borusu ile daireler aynı hattan besleniyor. Depo şebeke suyundan besleniyor.

5-Depo yeni bağlandı, vanaları açık, çek valf mevcut,  Polipropilen ve koyu renkli. 

Şebeke suyu akarken sorun yok. Şebeke saati vanası kapatılıp, şebeke suyu kesintisi sağlanarak, dairelerin sadece Depodan beslenmesi sağlanarak yapılan  testte belirtilen (debi ve tazyik) sorunları gözlemlendi.  

Zemin kattaki musluklarda da aynı sorun yaşanıyor.

Teşekkürler,

İlgili sorular

0 oy
3 cevap
+1 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
...