0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (33 puan) tarafından
merhabalar, oletler nerelerde kullanılır, çeşitleri nelerdir, bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

0 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhaba,

Oletler radyografiyi azaltmakla birlikte küçük çaplarda kullanılmaktadır.

Oletler de kendi içerisinde 3 e ayrılmaktadır.

1- Olet: Boruya direkt yapılan bağlantıdır.

2- Elbolet: Dirseklere takılan bağlantı elemanıdır.

3- Latrolet: 45° açıyla boruya bağlantı yapıldığında kullanılmaktadır.

Oletler ayrıca kendisine bağlanan branşman borusunun gireceği yere göre de farklılık göstermektedir. Oletler, ana işletmeye bağlanmak için alternatif bir araç sunar ve takviye gerektirmez. Oletler, çalışma borusunun eğriliğine önceden şekillendirilmiştir. Boru kolu rakorlerı, bir ana borudan bir branşman borusuna, 45 veya 90 derecede alternatif olarak alın kaynak dişleri, takviye pedleri ve eyerler ile yapılan bağlantılara entegre olarak güçlendirilmiş bağlantılar oluşturmak için kullanılır. Bu tip dövme fittingslere branşman bağlantıları veya Olet nedir.

Kurulumu oldukça kolaydır. İlgili çap değişimine göre seçile olet parçasına göre boruda oluk açılır ve olet parçası çalışma borusuna sabitlenerek kaynaklanır. Branşman hattı da aynı olet parçasına kaynaklanır veya vidalanır. En fazla 2 kaynak gerektirir. Daha az iş ve kaynak denetimi söz konusu olur.

Weldolet, elbolet, latrolet, sockolet, threadolet vs. gibi olet parçalarını incelemek için Boru Bağlantı Çeşitleri Oletler, Weldolet, Threadolet, Sockolet, Elbolet, Nipolet makalesini inceleyebilirsiniz.

512 soru

610 cevap

261 yorum

686 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...