+1 oy
Güneş Enerjisi Tesisatı kategorisinde (23 puan) tarafından
Pompa olmadan sıcak su tankından gelen suya yanlızca hidroforu bağlasam iş görür mü. Çatı katına hazır 0.5 pompa ve hidrofor taktım sistem çok güzel çalışıyor ancak çok ses yapıyor. Onun için sadece hidroforu bağlansa olur mu. Çünkü 3m yukarıdan gelen su hidroforu çalıştırır mı?

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Sizin güneş panelli sıcak su ısıtıcısı evin çatısına kurulduğunu söylemektesiniz, tabi ki 3-4 m  yukarıdan gelen sıcak suyun basıncı kifayet etmemesi sonucu banyo yapamamaktan şikayet etmekte haklısınız, çünkü vanaya gelen soğuk su basınçı  <15mss>  sıcak suyun basıncı ise <3 mss> olduğundan, duşun musluğunda istediğiniz ayarı yapamadığınız için sıcak su hattına uygun karakteristiklerde villa tipi veya daire tipi hidrofor alarak bağlantı yaparsanız duş keyfini uygun şekilde yerine getirebilirsiniz.

Satın alacağınız  hidroforun karakteristikleri şöyle olmalı, bu tip hidroforları bauhaus, n11, gittigidiyor gibi sitelerden uygun şekilde satın almanız mümkündür. Bu tip hidroforları çeşitli firmalar yapmaktadır.(alarko, baymak, sumak, etna, alfen, vb. gibi.)

1- Baymak-PKM SERİSİ- Periferik pompalı paket hidroforlar-tip.<pkm.60 veya 100 tipi> pkm-60 tipinin karakteristikleri şöyledir. 220 volt ,0.3 kw,kapasite: 1400-600 lt/dak, basınç aralığı :1.5 -2-5 atü,üzerindeki denge tankı V=20-24 lt (isterseniz bu hidroforun emme ağzına 1 inç veya 1 1/2 inç boruyu bağlayarak bu pompalar + 3-5 m den mükemmel emerek sıcak su şebekesine  1'' boru ile bağlantı yapabilirsiniz. Sistem mükemmel şekilde çalışacaktır. Dairede sıcak su hattında basınç p=1.5 atü olur. Bazıları şasili, bazıları şasisizdir. Siz şasi yaparak şebekeye flex hortumlarla da bağlanarak da çalıştırabilirsiniz. Bağlantı boruları pp3 ise o zaman boru çapını büyük şekilde yapmak zorundasınız.

2- Tesisatçılık da hidrofor deyince; pompa+denge tankı+otomasyon panosu aklımıza gelir, bu üç  grup, hidroforun çalışmasını temin eden olmazsa olmazıdır. Pompayı ayrı çalıştıramazsınız. Bağlantı yaptığınız hidrofor grubunu yetkili tesisatçı ile kontrol edilmesinde fayda var. Ayrıca sizdeki grubun karakteristiklerini bilmeden fikir beyan etmek, biraz bence yanlış olur. Saygılarımla.05/05/19

İlgili sorular

513 soru

610 cevap

262 yorum

686 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...