+1 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (30 puan) tarafından

Merhaba. Bir otelin konferans salonu, spa merkezi, eğlence merkezi ve restaurant gibi yerlerine Çatı Tipi Klima Santrali projesi üzerinde çalışıyorum. Önceden çatı tipi klima santrali projesi yapmadığım için, tecrübeli kişilere birkaç soru sormam gerekiyor.
Bu klima santralleri;
-Emiş yapıyor
-Üfleme yapıyor
-Ortamı ısıtıp soğutabiliyor.
Yani hem havalandırmasını hem de ısıtıp soğutulmasını tek cihaz gerçekleştiriyor. (yanlışım varsa lütfen düzeltin)

1-) Ben cihazı seçerken ısı kaybı/ısı kazancına mı, yoksa gerekli havalandırma miktarına mı bakacağım? Eğer her ikisine de bakacaksam istediğim kW ve m3/h değerlerindeki cihazı nasıl bulabilirim?
2-) Tek bir dış üniteye, konferans salonu ve eğlence merkezi vb. gibi birden fazla mahal bağlayabilir miyim?
3-) Dış ünite haricinde, mahallerin tavanlarında ayrıca iç üniteler bağlanıyor mu? Yoksa dış üniteye bağlı olan üfleme ve emiş kanallarının menfezleri mi oluyor sadece?

2 Cevaplar

0 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhabalar,

Çatı tipi klima (rooftop), paket klima cihazlarının bir parçasıdır ve klima santrali ve kondensing cihazını tek bir yapı içerisinde toplayan, soğutma veya ısıtma çevriminin tümüyle aynı ünite içerisinde gerçekleştiği kompakt ve birleşik (unitary) bir hava koşullandırıcıdır. Bu cihazlar soğutma-ısıtma kontrolü, havalandırma ve havanın temizlenmesini de kapsayan toplam bir iklimlendirme sağlar. Isının sağlandığı ortam ve ısının verildiği ortam hava olduğu için “havadan havaya” tip iklimlendiricilerdir. İklimlendirme olarak “sadece soğutma” veya “hem ısıtma hem soğutma” yapabilen cihazlar olarak iki ana tipe ayrılırlar. Isıtma işlevi cihazın tersine çevrimle ısı pompası olarak çalıştırılmasının yanında, elektrikli ısıtıcı, sıcak su bataryası veya gaz yakma modülü kullanılarak da sağlanabilir. Soğutma çevriminde ısı iç ortamdan alınır ve dış ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya kondenser, iç ortam tarafındaki batarya ise evaporatör işlevi görür.

Isıtma çevriminde ise soğutma çevriminin tersine ısı dış ortamdan alınır ve iç ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya evaporatör, iç ortam tarafındaki batarya ise kondenser işlevi görür.

Sorularınıza gelirsek;

1-  Cihaz seçimine gelirsek ısı kaybı ve ısı kazancı hesabı sonucu efektif duyulur ısı oranı ve iç ortam şartlarına göre çiğ noktası üzerinde belirleyeceğiniz üfleme sıcaklığına göre toplam hava debisini belirledikten sonra taze hava oranına göre cihaz soğutma ve ısıtma kapasitesini belirleyeceksiniz. Konu ile alakalı olarak detaylı hesaplama için Psikrometri Tarihçe, Teori ve Uygulama Kitabı ve Psikrometri 2: Prosesler, Problemler ve Çözümleri Kitabı'ndan fayfalanabilirsiniz.

2- Çatı tipi klimaları split klima mantığı gibi düşünebilirsiniz, bu nedenle farklı iç ortam sıcaklıklarına göre farklı mahallere hitap edecek bir cihaz değildir. Bu nedenle konferans salonu, nikah salonu vs. gibi tek mekanlara hitap edecek şekilde kullanılmalıdır. Çoklu mahallere hitap edecekse klima santrali kullanmanız daha verimli olur.

3- Sistem tasarımı tamamen size bağlı, direkt olarak rooftop ile şartlandırılmış havayı kanallar vasıtasıyla ortama aktarabilirsiniz. Ancak mahal yüksekliği nedeniyle yerden ısıtma takviyesi yapılabilir ya da soğutma yükünün yüksek olması rooftop kapasitesi ve maliyetini etkilemesi nedeniyle vrf yada fancoil ile birlikte rooftop kullanabilirsiniz. Zorunluluk yok sistem tasarımınız, işletme ve maliyet analiziniz doğrultusunda hareket ederek sistem seçiminizi netleştirmeniz gerekmektedir.

0 oy
(50 puan) tarafından
Sorunuza genel olarak cevap verecek olursam mahallerin  ısıtma ve soğutma soğutma yüklerini hesaplayıp yapılan bu hesap sonunda  bir dış ünite seçimi yapılır bu dış ünite kapasitesine göre tek ve ya gruplandırma yapılarak sistem belirlenir. (vrf klimalar için)

Taze hava için klima santralleri kurulabilir bu taze havayı ayrı bir dış ünite ile şartlandırabiliriz. Emiş ve üfleme olarak kurulablir klima santrali.

Isıtma ve soğutmasını ise gizli tavan tipi ile aynı mahalde kanallarla üfleme yaptırabiliriz. Bu gizli tavan tipi klima iç ünitesidir ve topluca tek veya grup dış ünitelere bağlanır.

Sonuç olarak bir vrf sistemi kurabilirsiniz taze hava için ise klima santrali .

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Havalandırma Tesisatı kategorisinde buri (30 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Genel Sorular kategorisinde faruk13 (29 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
Genel Sorular kategorisinde faruk13 (29 puan) tarafından soruldu

512 soru

610 cevap

261 yorum

686 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...