+1 oy
Havalandırma Tesisatı kategorisinde (28 puan)

Merhaba. Bir otelin konferans salonu, spa merkezi, eğlence merkezi ve restaurant gibi yerlerine Çatı Tipi Klima Santrali projesi üzerinde çalışıyorum. Önceden çatı tipi klima santrali projesi yapmadığım için, tecrübeli kişilere birkaç soru sormam gerekiyor.
Bu klima santralleri;
-Emiş yapıyor
-Üfleme yapıyor
-Ortamı ısıtıp soğutabiliyor.
Yani hem havalandırmasını hem de ısıtıp soğutulmasını tek cihaz gerçekleştiriyor. (yanlışım varsa lütfen düzeltin)

1-) Ben cihazı seçerken ısı kaybı/ısı kazancına mı, yoksa gerekli havalandırma miktarına mı bakacağım? Eğer her ikisine de bakacaksam istediğim kW ve m3/h değerlerindeki cihazı nasıl bulabilirim?
2-) Tek bir dış üniteye, konferans salonu ve eğlence merkezi vb. gibi birden fazla mahal bağlayabilir miyim?
3-) Dış ünite haricinde, mahallerin tavanlarında ayrıca iç üniteler bağlanıyor mu? Yoksa dış üniteye bağlı olan üfleme ve emiş kanallarının menfezleri mi oluyor sadece?

1 cevap

0 oy
(1.1k puan)

Merhabalar,

Çatı tipi klima (rooftop), paket klima cihazlarının bir parçasıdır ve klima santrali ve kondensing cihazını tek bir yapı içerisinde toplayan, soğutma veya ısıtma çevriminin tümüyle aynı ünite içerisinde gerçekleştiği kompakt ve birleşik (unitary) bir hava koşullandırıcıdır. Bu cihazlar soğutma-ısıtma kontrolü, havalandırma ve havanın temizlenmesini de kapsayan toplam bir iklimlendirme sağlar. Isının sağlandığı ortam ve ısının verildiği ortam hava olduğu için “havadan havaya” tip iklimlendiricilerdir. İklimlendirme olarak “sadece soğutma” veya “hem ısıtma hem soğutma” yapabilen cihazlar olarak iki ana tipe ayrılırlar. Isıtma işlevi cihazın tersine çevrimle ısı pompası olarak çalıştırılmasının yanında, elektrikli ısıtıcı, sıcak su bataryası veya gaz yakma modülü kullanılarak da sağlanabilir. Soğutma çevriminde ısı iç ortamdan alınır ve dış ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya kondenser, iç ortam tarafındaki batarya ise evaporatör işlevi görür.

Isıtma çevriminde ise soğutma çevriminin tersine ısı dış ortamdan alınır ve iç ortama iletilir. Bu durumda dış ortam tarafındaki batarya evaporatör, iç ortam tarafındaki batarya ise kondenser işlevi görür.

Sorularınıza gelirsek;

1-  Cihaz seçimine gelirsek ısı kaybı ve ısı kazancı hesabı sonucu efektif duyulur ısı oranı ve iç ortam şartlarına göre çiğ noktası üzerinde belirleyeceğiniz üfleme sıcaklığına göre toplam hava debisini belirledikten sonra taze hava oranına göre cihaz soğutma ve ısıtma kapasitesini belirleyeceksiniz. Konu ile alakalı olarak detaylı hesaplama için Psikrometri Tarihçe, Teori ve Uygulama Kitabı ve Psikrometri 2: Prosesler, Problemler ve Çözümleri Kitabı'ndan fayfalanabilirsiniz.

2- Çatı tipi klimaları split klima mantığı gibi düşünebilirsiniz, bu nedenle farklı iç ortam sıcaklıklarına göre farklı mahallere hitap edecek bir cihaz değildir. Bu nedenle konferans salonu, nikah salonu vs. gibi tek mekanlara hitap edecek şekilde kullanılmalıdır. Çoklu mahallere hitap edecekse klima santrali kullanmanız daha verimli olur.

3- Sistem tasarımı tamamen size bağlı, direkt olarak rooftop ile şartlandırılmış havayı kanallar vasıtasıyla ortama aktarabilirsiniz. Ancak mahal yüksekliği nedeniyle yerden ısıtma takviyesi yapılabilir ya da soğutma yükünün yüksek olması rooftop kapasitesi ve maliyetini etkilemesi nedeniyle vrf yada fancoil ile birlikte rooftop kullanabilirsiniz. Zorunluluk yok sistem tasarımınız, işletme ve maliyet analiziniz doğrultusunda hareket ederek sistem seçiminizi netleştirmeniz gerekmektedir.

...