+1 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (26 puan) tarafından
Sayın İlgili,

Apartmanımızdaki hidrofor 8 bar su basacak şekilde ayarlandı, yüksek su basıncına maruz kalan dairemizde oluşacak sıkıntıların önüne geçebilmek için için tesisat girişine su basınç düşürücü taktırıp daire içine 4 bar basınçta su girmesini sağlayacak şekilde ayarladık.

Ancak dairemizde takılı olan elektrikli termosifon devreye girip suyu ısıttığında genleşen suyun artan hacmi su basınç düşürücünün check valf özelliğinden dolayı daire içi tesisatta hapis kaldığı için bu kere de oluşan bu basınç artışı başımıza dert oldu.

Bu sıkıntımız çözebilmek için;

1. 8 litrelik bir genleşme tankı taksak sıkıntımızı çözebilir miyiz?

2. Genleşme tankı takmamız uygun ise sadece su giriş ve çıkışı olan elektrikli termosifona bunu nasıl bağlamamızı önerirsiniz?

Bu iki konuda yardımcı olmanızı rica eder, zahmetiniz için peşin teşekkürlerimin kabulünü rica ederim.

Saygılarımla,

1 cevap

+2 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Sorunuzun cevabının şöyle vermek lazımdır.

1- Dairenin girişindeki basınç-düşürücüyü 4 bar  yerine, 3 bara ayarlayın. Daireniz için 3 bar yeterlidir. Lüzumsuz sarfiyata sebep olmamak için, çünkü musluklarda akarken 15 mss minimum değerde olması yeterli olur.

2- Termosifon devresinin soğuk su devresine çekvalften sonra v=8 lt genleşme tankını tesisatın giriş fleksinden önce yapacağınız te üzerine uygun şekilde yassı tip genleşme tankını bağlarsanız sorun çözülür. Ancak termosifonun ana girişinde çekvalf olursa bütün soğuk su devresi ısınmamış olur. Ayrıca soğuk su devresine koyacağınız çekvalften sonra max değeri 3.5 -3 bara -1/2 '' lik,  membranlı emniyet ventili koyarsanız, genleşme tankının hava kaçağı, membran yırtılmaları gibi tesisat hatalarına karşı sizi tesisatınızı korur. Sizin tesisat hasara uğramaz. Bu bağlantı şekli boyler girişlerinde de aynen tatbik edilir. v=8 lt genleşme tankı zaten kombi devrelerinde de kullanılmaktadır. Bu hacım sizin sıcak su devrenizdeki suyun genleşmesini rahatlıkla karşılar. Saygılarımla.06/05/19.
(26 puan) tarafından
Sayın İsmail Bülent Türer,

Genleşme tankı ile ilgili soruma verdiğiniz doyurucu cevap için çok teşekkür eder iyi günler ve işlerinizde başarılar dilerim.

Gökhan Demirkazık

İlgili sorular

504 soru

606 cevap

258 yorum

675 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...