0 oy
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Merhaba yeni yapılan 2 bloklu siteden daire aldık.Bahçe düzenlemesi her şey yapıldı fakat doğalgaz tesisatı bina içerisinde döşeli ama sokaktan bina girişine kadar gelmesi gereken dış tesisat yapılmamış bunu yapımı kim tarafından yapılmalıydı ? bu durumda yapılması durumunda çıkacak masraf kime ait olacak ? çünkü boruların geçmesi gereken yerlerde taş döşeli yada çim var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)
Merhaba,

Farklı bölgelerdeki yerel gaz dağıtım şirketlerine göre değişiklik göstermekle birlikte, mevcut doğalgaz ana boru hattından bina servis kutusuna kadar olan doğalgaz boru imalatı ve bağlantısını gaz dağıtım şirketi yapar ancak bağlantı bedeli adı altında bu imalatları sizden daha doğrusu mütaahhit veya kat maliklerinden talep eder. Genellikle ilgili gaz dağıtım şirketleri önce ödemeyi alır daha sonra imalatları gerçekleştirir.

Bulunduğunuz bölgedeki gaz dağıtım şirketiyle görüşürseniz size yaklaşık maliyeti çıkartırlar. Eğer yeni yapı ise müteahhit bu işlemleri yürütmelidir. Mevcut bina ise varsa yönetici yoksa noter onaylı toplu vekalet verdiğiniz kat maliklerinden birisi bu işlemleri gerçekleştirebilir.

Yazdığınıza göre yeni yapı olmasından dolayı mütaahhit doğalgaz servis kutusu bağlantısı ve bina içi tesisatı tamamlamalıdır. Eğer sözleşmenizde aksi bir durum yoksa. Siz sadece daire içi abonelik ve güvence bedelini gaz dağıtım şirketine gaz açımında ödemeniz gerekecektir.
...