0 oy
Genel Sorular kategorisinde (22 puan) tarafından
İyi günler sayın yetkili ilginiz için şimdiden çok teşekkürler 9 katlı her katta 4 daire toplamda 37 daire, irili ufaklı 5 dükkan olan binamız merkezi ısınma sistemi ile ısınan lakin en adil şekilde ödeme dağılımını nasıl hesaplarım?  Bina 15 yıllık ısı pay ölçer ve kalori metre yok eski kara düzen dağıtım en alt kattan başlamış yukarı katlar arası geçiş ile dikey yapmışlar acil yardım lütfen...

1 cevap

0 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Sorunuza doğru cevap  verebilmek için  sizi binanız la ilgili bazı sorularım olacak şöyle ki,

1- Binanız 15 yıllık olduğuna göre masrafları nasıl dağıtıyorsunuz.herhalde yönetim planında masraf dağıtımı izah edilmekte olması lazımdır. Yönetim planına uymalısınız.

2- Binanızın genel masraflarını eşit şekilde paylaştırdığınızı düşünüyorum.yani, kapıcı masrafı,müşterek yerlerin aydınlanma, hidrofor, asansör giderleri vs giderler kat malikleri arasında eşit şekilde bölünür.

3- Isıtma masrafları ise (sadece ısınma olduğunu düşünelim) bu durumda yönetim planında tam açıklık yoksa, o zaman yakıt masraflarının %30 kısmını eşit şekilde <ısınma hazırlama masrafı > olarak düşünülüp dairelere eşit şekilde dağıtılacak ısınma gideridir. Isınma toplam giderinin % 70 kısmı ise dükkan ve dairelere dağıtımı sizin binada pay ölçer olmaması sebebiyle ve dükkan bulunması itirazlara sebep olduğunu tahmin etmekteyim. Bu yüzden yakıt masrafının %70 kısmını,

a- Isıtma peteklerine  göre veya projede yazılı ısı ihtiyacına göre ısınma masrafı tahakuk edilebilinir.

b- Mahallerin, m2 bazına göre masraf dağılımı yapılabilir ise de bana göre en adaletlisi  (a) şıkkıdır.

Daha adaletli çözümü ise ısıtma guruplarına pay ölçer ve termostatik vana takılması en uygun çözümdür. Uzaktan radyo frekansları ile ölçüm yapan pay ölçerler le ve masraf dağıtımını yapacak firma ile anlaşarak bu hususu en adil şekilde çözülür. Ama yakıt masrafı dağılımın da % 70/30 dağılım genel fikri geçerlidir. Sadece yakıt giderinin %70 kısmı pay ölçerler de alınan değerler baz alınarak dağıtılır. Diğer masraflar yukarıda izah ettiğim gibidir.

Saygılarımla.17/04/19

513 soru

610 cevap

262 yorum

687 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...