0 oy
Tesisat Hesapları kategorisinde (117 puan)
Merhabalar

Sitenizde otomatik bahçe sulama tesisatıyla ilgili bilgi bulamadım. Sprinkleri, lateral hatlar ve ana hatların hesabını nasıl yapabiliriz. Bahçe sulama tesisatı için gerekli hidrofor hesabı ile ilgi pratik hesaplar var mıdır?

1 cevap

+1 oy
(1.2k puan)

Merhabalar,

Sulama tesisatı ile ilgili sistem bilgileri, sulama yöntemleri ve hesaplama adımlarını içeren bilgilerinin yazı dizisi olarak hazırlanması içerik editörlerine bildirildi. "Sulama Tesisatı" kategorisinde yayına almaya 12.04.2019 tarihinden itibaren başlayacaklar.

19.04.2019 BilgiSulama Tesisatı Projelendirmesi ve Sulama Hesapları makalesi ve Örnek Sulama Projesi Hesapları ve Sulama Projeleri makalesi eklenmiştir, inceleyebilirsiniz.

(621 puan)
Merhaba,

Sorunuza umumiyetle kısaca cevap vermek için,bahçe düzenlemesinin bir peysajcı tarafından yapılmış olması ve zeminin su geçirgenliğinin bilinmesi ayrıca sulanacak bitki türlerinin gezinme mahallerinin ve yol durumlarının çözülmüş olması lazımdır. Sahada kullanılacak sulama ekipmanlarının da seçilmiş olması şarttır. Bu saha elemanlarını şöyle sınıflandırabiliriz.

1- Rotor springler ve tip seçimi

2- Sprey springler tip seçimi

3- Selenoid vanalar ve tip seçimi

4- Kontrol üniteleri ve otomasyon ekipmanları

5- Su besleme hatları  umumiyetle ana dağıtım borulaması ve zon bölgesi borulaması, zon kutuları

6- Sulama zamanlamasına göre bitki tipine göre sulama zonlarına ayrılır. Ayrıca sulama süreleri tespiti ve aynı anda beslenecek zon sayısı ile alakalı olarak hidroforun debisi bulunacaktır.

7- Su temini ve depolama tesisi inşası  gibi  ana bölümlerden ibaret olacaktır.sorunuza genel bir cevap verdim.

Eğer ilk defa yapıyorsanız işin özü sadece hidrofor değildir. Belki sonuç kısmıdır. Size tavsiyem  peysajcı ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Size faydalı olacak dökümanları basitce sıralamak lazım gelirse şöyle olabilir.

1- Tarfer makina alt yapı  çözümleri -hunter- dvd valf ler el kitabı.(tel:0216 316 98 13 vs)

2- Arı plastik boru imalatçının sitesinde sizin istediğiniz çözüm örneklerini bulabilirsiniz. Saygılarımla.15/04/19

İlgili sorular

...