+1 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (25 puan) tarafından
Merhaba

Yeni taşındığımız 10 katlı binada 2 daire doludur.biz 2.kattayız.altımızda boş olarak zemin kat ve 1.kat var.merkezi ısınma ve merkezi kullanma su sistemi var.sorum:sıcak suyu açınca kazan dairesindeki sıcak su deposundan aşırı motor sesi ve vuruntu sesi geliyor.sanki çekiçle birileri tadilat yapıyormuş gibi.çok sıkıntılı bir durum. Bu ses neden gelir ve nasıl giderilebilir ..

1 cevap

0 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Binanızın sıcak su tesisatında iki pompa sistemi bulunur. Şöyleki:

1- Sıcak su sirkülasyon pompası, bu umumiyetle otomasyon yoksa ıslak rotorlu olup umumiyetle devamlı çalışır,suyun tesisatta soğumasını karşılayarak musluklardan sıcak suyun sıcaklığının fazla değişmemesini sağlar, boruların izolasyon durumuna göre t=50-55c civarındadır.

2- Sıcak su sistemini basınç altında tutan umumiyetle suyun basıncı p=3-5 kg/cm2 civarında olmasını sağlayan pompa grubuna hidrofor adı verilir. Bu gurup hem soğuk su tesisatını, hemde sıcak su tesisatını besler.

Siz sıcak su musluğunu açtığınız tesisattaki kullanılmadan dolayı devreye girerek şebekenin basıncını tamamlar. Bu sistemin üzerindeki çekvalflerin titreşimi ,boyler tankı soğuk su girişindeki çekvalflerin düzgün çalışmaması veya hidrofor sisteminin çalışması için seçilen basınç farkının uygun olmaması ayrıca seçilen hidrofor binaya uygun seçilmesi ama şu anki sarfiyatların küçük olması sebebiyle pompaların sık,sık devreye girip çıkması sonucu meydana gelen basınç darbesinin meydana getirdiği sesleri akla getirmektedir.

Bunun için hidroforun devre dışı kalma basıncını düşürerek yan üst basıncı düşürerek, ihtiyacınızı bir pompa ile karşılamayı düşünebilisiniz. Bu hususta pompa eğrisi ile ilgilidir. Denge tankının havası kaçmış olabilir. Servis elemanı ile veya garanti içinde ise arıza bildirimi yaparak problemi çözmeniz de fayda var. Saygılarımla.17/04/19

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Serhan Kır (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde yaşar öztürk (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
Tesisat Hesapları kategorisinde zeynel (23 puan) tarafından soruldu

513 soru

610 cevap

262 yorum

687 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...