+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (27 puan) tarafından

Merhabalar, kaliteli içeriklere sahip bu site için sektör adına çok olumlu buluyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Benim dikkatimi çeken mevzu şu; piyasada gördüğüm kadarıyla projeciler olması gerekenden daha fazla kazan kapasiteleri koyarak milli sermayeyi israf etmektedir. Bu konu hakkında da yönetmeliklerin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin 100 daireli bir lüks apartman projesinde, kazan kapasite hesabına dönüldüğünde sıcak su için eş zamanlı bir tüketim alınırken, tüm dairelerin ısı kayıpları tek tek toplanmaktadır. Kapasiteyi arttıran ve görünmeyen ısı kaybı miktarları ise, dairedeki alt ve üst mahal sıcaklıklarını komşu mahallerde kimse yaşamıyormuş gibi düşük sıcaklık alınmaktadır. Aslında bina zarfının ısı kaybı yapılıp ona göre kazan kapasitesinin belirlenmesi bence daha doğru ve uygulama yaptığım yerlerde tecrübi olarak bunu yaşayarak gördüm. Örneğim 200 daireli (4+1, 3+1, 2+1 tiplerin hepsi mevcut) bir apartman için 1500kW kazan kapasitesi seçtik ve 15'li kaskat kazan ile işletmesi 4 yıldır sorunsuz yapılmaktadır. Bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Milli sermayemizin korunması için neler yapılabilir ?

2 Cevaplar

0 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Şimdi ts-825 alırsak bina ısı yalıtım hesaplarındaki  çizelge-3 de/binanın özgül ısı kaybında, bina yapı bileşenlerinde, ıs kaybında; 3 ana kayıp görünmektedir.

1- Duvar yüzeyleri

2- Taban/döşeme yüzeyleri

3- Tavan yüzeyleri   

Isı kayıpları hesaplanmaktadır.ara katlar, giriş katı ve son katlar için tatbik edilebilen genel bir formüldür. Son kat ve giriş katın ısı kaybı ara katların ısı kaybından fazla olması doğaldır. Nasıl hesaplandığı standartta gösterilmiştir. Hemen hemen ortalama olarak ısı kaybının %75-85 i dış kabuktan olmaktadır. (Pencerelerden ısı kaybı dahil) Tabi ki  ayrıca enfilitrasyon kaybını da göz önüne almamız şarttır, aksi halde ısınmama problemi doğacaktır. Hata yapılmış olunur. Adı geçen standart din normunun tercümesinden başka birşey değildir. Ancak projenizde ki ısı kayıpları dış proje sıcaklığı en soğuk güne göre yapıldığından sizinde tespit ettiğiniz gibi kış mevsiminin en soğuk gününe göre hesaplanmaktadır. Buradaki fikir, binanın kışın en kötü şartlarında konfor sağlanmasıdır. Zaten karkas sistemi cihazına göre regülasyon aralığı hemen hemen %20-100 arasında olmaktadır. Sistem ayarı ise %5-100 olur.

Kataloglarda da bunu görmektesiniz. Kat maliklerinin memnuniyeti her şey den önce gelmektedir. Bence de doğrudur. En önemli husus ısı kaybının hassas bir şekilde yapılması şarttır. Bu şekilde kazan kapasiteleri de doğru şekilde seçilmiş olunur.

Sorunuzda vermiş olduğunuz kazan toplam kapasitesi izolasyonlu bina için < 110m2> oturma alanı için uygun seçilmiş bir değerdir. Saygılarımla.04/04/19
0 oy
(1.5k puan) tarafından
Murat Bey merhaba,

Isı kaybı hesabı TS2164 standartında yer verilmiştir ancak standart 1983 yılında hazırlanmıştır. Formüller değişmemekte ancak standartta verilen katsayı ve kullanılacak değer tabloları günümüzde değişiklik göstermekte ve düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak bu konuyla alakalı bir düzenleme henüz yer almamaktadır.

Ayrıca eksikleriyle birlikte ısı kaybı hesabını anlatan standart olmasına rağmen Isı kazancı ile ilgili bir standart malesef bulunmamaktadır. Bu nedenle Isı kazancı hesapları için AHSRAE, VİD  ve Carrier tarafından önerilen bazı yöntemler ile piyasada kullanılan basit hesaplama yöntemleri kullanılmaktadır.

Ashrae de 6 yöntem bulunmaktadır, sırasıyla TETD/TA, Toplam Eşdeğer Sıcaklık Farkı, TFM geçiş fonksiyonu yöntemi, CLTD/SCL/CLF yöntemi, HB heat balance yöntemi ve RTS ışınım zaman serileridir. Bu yöntemler ele alındığında en iyi sonucu RTS hesap yöntemi vermektedir. MMO ısı kazancı hesabında ise CLTD/SCL/CLF yöntemi ele alınarak ısı kazancı hesabı anlatılmıştır. Alarko Carrier iklimlendirme kitabında ( Carrier Handbook of Air Conditioning System Desing) ise eşdeğer sıcaklık farkı dikkate alınarak hesaplanan ısı kazancı hesabı anlatılmıştır. BEP Enerji Performansı Hesaplama Yönetmeliği'nde ise ısı kazancı hesabı için genel yaklaşımlar verilmiştir.

Ancak kullanılan katsayılar, hesaplanan girdiler ve veri girişleri dikkate alındığında bu hesaplar amerika eyalet ve iklim koşullarına göredir. Bu hesapları katsayılar ve çeşitli girdilerle ülkemize özel hale getirerek ısı kazancı hesabı yapılmaktadır. Benzer şekilde diğer ülkelerde katsayılara göre düzenlemektedir.

Almanyada ise VİD, İngiltere ise NCM (National Calculation Methodology) olarak kendilerine özel ısı kazancı hesapları bulunmaktadır.

Ülkemiz için akademisyenlerimiz ve devlet kurumlarımız öncülüğünde ulusal ısı kazancı ve günümüz koşullarına göre düzenlenen ısı kaybı hesap yöntemi belirlenmesi gereklidir. Ülkemizin iklim koşulları, çalışma ve mesai koşulları vs., iç ortam sıcaklıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır.

Diğer bir konu ise ısı kaybı ve ısı kazancı hesaplamalarını ilgili standart ve uluslararası hesap yöntemleri doğrultusunda yapılması şu anki koşullarda yapılabilecek en doğru yaklaşımdır. İlgili hesaplama sistemlerinde mahal, sistem, plant ve bina enerji analizini saat, gün, ay ve yıllık yaparak doğru sonuçlara ulaşılabilmekte ve bu doğrultuda doğru kapasitede cihaz seçimi yapılabilmektedir.

Ancak pratik hesaplamalarla yüksek kapasiteli sistem dizayn edenler nedeniyle ülke ekonomisine gem vurmaktadır. Tabi burada bu duruma göz yuman ve proje işlerini yukarıda belirttiğim hesap yöntemlerini uygulayanlara proje maliyeti nedeniyle vermeyip diğer daha uygun fiyata olması nedeniyle konusunda ehil kişilere yaptıran ilk yatırım düşük tutup, işletme ve ülke ekonomisini düşünmeyen işveren veya müşteride hatalıdır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde usrmsk (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Mustafa2678 (22 puan) tarafından soruldu

513 soru

610 cevap

262 yorum

687 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...