+1 oy
Isı Yalıtımı kategorisinde (23 puan)
termostatik vana tam olarak kapanabiliyor mu, uygulamamızda vanalar 2 konumdan aşağıya gelmiyor ve sıcaksu akışlı devam ediyor.Doğru mudur.

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)

Merhaba,

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin "Isıtma Sistemleri Uygulama Esasları" başlıklı 14. maddesinin 9. fıkrasında merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda ısıtılan mahallerin iç ortam sıcaklığının 15°C'nin altına düşmeyecek şekilde tedbir alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu doğrultuda radyatörlerin kapatılmaması gerekmekte ve bu doğrultuda önlem alınmalıdır. TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanıldığında radyatörleri tamamen kapatmak mümkün değildir. (Not: Sadece iç aksamını açarak pim mekanızması vs. kısımları bir nevi bozarak kapatılabilir.)Bu doğrultuda bina yönetimi gerekli önlemleri almalıdır. 

Ayrıca bahsetmiş olduğumuz özellikler merkezi sistemde kullanılan TS EN 215’e uygun  termostatik vana için geçerlidir. Diğer bireysel veya müstakil kullanımdaki termostatik vanaları direkt kapatılabilir özelliktedir.

(545 puan)
merhaba,

                 ısıtıcılarda arıza konumunda kolon kesme vanası kanalıyla sepere edilmesi durumunda sistem altan dağıtım sisteminde ise o bölumün  kolon suyu kosva vana - pürjörü ile boşatılarak tamir yönüne gidilirki o hattan ısınan ısıtıcılar tamir süresince devre dışı kalır.saygılarımla.04/04/19
...