+1 oy
Isı Yalıtımı kategorisinde (23 puan) tarafından
termostatik vana tam olarak kapanabiliyor mu, uygulamamızda vanalar 2 konumdan aşağıya gelmiyor ve sıcaksu akışlı devam ediyor.Doğru mudur.

1 cevap

+1 oy
(1.5k puan) tarafından

Merhaba,

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin "Isıtma Sistemleri Uygulama Esasları" başlıklı 14. maddesinin 9. fıkrasında merkezi ısıtma sistemine sahip binalarda ısıtılan mahallerin iç ortam sıcaklığının 15°C'nin altına düşmeyecek şekilde tedbir alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu doğrultuda radyatörlerin kapatılmaması gerekmekte ve bu doğrultuda önlem alınmalıdır. TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanıldığında radyatörleri tamamen kapatmak mümkün değildir. (Not: Sadece iç aksamını açarak pim mekanızması vs. kısımları bir nevi bozarak kapatılabilir.)Bu doğrultuda bina yönetimi gerekli önlemleri almalıdır. 

Ayrıca bahsetmiş olduğumuz özellikler merkezi sistemde kullanılan TS EN 215’e uygun  termostatik vana için geçerlidir. Diğer bireysel veya müstakil kullanımdaki termostatik vanaları direkt kapatılabilir özelliktedir.

(1.1k puan) tarafından
merhaba,

                 ısıtıcılarda arıza konumunda kolon kesme vanası kanalıyla sepere edilmesi durumunda sistem altan dağıtım sisteminde ise o bölumün  kolon suyu kosva vana - pürjörü ile boşatılarak tamir yönüne gidilirki o hattan ısınan ısıtıcılar tamir süresince devre dışı kalır.saygılarımla.04/04/19

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Alone (27 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde makelonur (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap

513 soru

610 cevap

262 yorum

687 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...