+1 oy
Tesisat Hesapları kategorisinde (23 puan)
Merkezi sistem toki binasında oturmaktayım. 20 daireden 5' i oturuyor şu an için, daha öne ki yazılarınızdan okuduğum kadarıyla her daire min.15 derece olacak. Oturanlar da aynı şekilde ayarlar ise faturanın kalan %70 boş daire sahiplerine yansıtılır mı? yansıtılamaz mı? Yani boş daireler yine %30 mu öder?

1 cevap

+1 oy
(545 puan)
Merhaba,

Sorunuzu cevaplamadan önce yapımcı firma TOKİ ise binanın kat malikleri kat malikleri kurulu kurulmuş olsun,ayrıca yönetim planı ve yönetici seçilmiş olmalıdır.bu durumda işin kanuni tarafı gerçekleşmiştir.

Sorunuzda sorup, cevapladığınız hususlar sizin lehinize olacak şekilde ısıtma masraflarına boş dairelerde,d iğer daireler gibi hem %30 na, hemde % 70 ne pay ölçerdeki değerlere göre iştirak ederler.ısıtma vanalarını kapatamazlar. Aksi halde katlar arasındaki ısı kaçakları sebebiyle ceza ödemesi yaparlar. Eğer pay ölçerler kaliteli ve uzaktan ölçülebilen tip ise ısıtıcı vanasının kapatıldığını hafızasına alır. Ölçen şirket aylık pusulada yöneticiye bildirir. Sanki ısınma yapılmış gibi caza öder.

Müşterek sistem sıcak su sistemi ile ilgili üyelerimizin aynı tip soru cevaplarına bakarsanız iyi olur. Müşterek sisteminizi nasıl olduğu hakkında bilgi vermemişsiniz. Sıcak suyun kazan dairesinde hazırlandığını düşünelim bu durumda daireniz sıcak su girişinde sayaç olsun. Bu durumda sıcak su hazırlık ve kullanma masraflarını ödemek zorundasınız. Sıcak su hazırlık masrafı %30 tam, sıcak su kullanma masrafı da sıcak su sayacının indeksine göre tahakkuk ettireceklerdir. Yönetim planında aynen böyledir. Siz evinizde her saat sıcak su istiyorsanız, size tavsiyem piyasada 80-100 lt lik  elektrikli termosifonlarla istediğiniz zaman, zaman ayarlı, termostatlı sıcak su üreticisi ile ihtiyacınızı mükemmel karşılayabilirsiniz. Hem de daha ucuz. Ayrıca piyasada ani elektrikli ısıtıcılara var ise de elektrik bağlantısı 10 kw kadar çıkmaktadır. Ben size termosifonu tavsiye ederim. Saygılarımla.30/03/19
(23 puan)
Merhabalar;

Cevabınız için teşekkür ederim. Sıcak su' ya gelince oda merkezi sistem her dairenin sıcak su sayacı ayrı bulunmaktadır. Ancak 20 daireden 5-6 daire dolu bulunmaktadır. Bu durumda sıcak su maliyeti bizlere nasıl yansıtılır.
(545 puan)
merhaba,

           sıcak su maliyeti katlar arasında paylaşımı şöyle olmaktadır. burada % 30/70 masraf dağılımı geçerlidir,yani sıcak su merkezi sistemse ve ayrı bir kazan varsa  yakıt tipi;d.gaz,kömürlü,sıvı yakıtlı olabilir.bu durumda aylık sarfiyat yakıt tipine bağlı olarak sayaçtan,depo seviyesinden veya çuval sayısı ile yakıtın tüketimi tesbit edildikten sonra yakıt tutarının %30 zu daireler arasında eşit şekilde dairelerin içinde oturan olsun olmasın masrafa s. su hazırlık masrafı olarak iştirak eder.masrafın %70 ise dairelerin  sıc.su kullanma masrafı olarak masraf bölünür.daire girişlerinde sayaç varsa masraf adil şekilde sayaç değerlerine hesaplanır.sayaç yoksa mağlesef masraflar adaletli bir dağıtım yapılamaz. ayrıca daire girişlerinde sıc.su hazırlama istasyonları varsa onlarında ısı sayaçları  <veya sıc.su sayaçları > aralığı ile %70 masraf adil şekilde dağıtılabilmektedir.sıcak su sarfiyatları olmama durumunda boş daireler %30 na iştirak eder,%70  ne iştirak etmez.aslında binada boş daire sayısını fazla olması durumunda maliyet unsuru göz önüne alınırsa sarfedilecek  tüketimin   azlığı sebebiyle 1 m3 düşen maliyet fazla olur.ben bu durumda daireye  80-100 lt elektrikli şofbenle karşılamanızı tavsiye ederim.sıcak su dağıtımının muayyen günlere  çalışması  durumunda sıc.su sarfıyatlarının  o günler de  yükselmesi sonucu sıcak su <sıcaklığı > tesisattın tipine ve seçimine bağlı olarak  konforu  değişecektir.  daireye yaptığınız ek tesisat ise emerjens durumunda çalıştıra bilirsiniz saygılarımla.21/04/19

not: dairelerin dolu olmaması sebebiyle masraf dağılımını yukardaki şekilde yapsanız bile bu ortamda boş daire sahiplerinden aidat toplamanız problemiyle karşılaşmanız mümkündür.bu yüzden sitenizde orta gelirli aileler oturuyorsa bu ekonomik ortamda ısınma aidatını bile toplamanızın zorluğunu görüyorum.bu yüzden elektrikli  şoffenle  sıc. su ihtiyacını daha ucuz ve problemsiz karşılarsınız. boş daireler dolduğu zaman  sıcak sıcak suyu merkezi sistemden karşılarsınız,sizdeki cihazda dairenin emerjensi olur.
...