+1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (23 puan) tarafından
2000 m² den fazla olan sitede kat maliki kendi kafasına göre merkezi ısıtma sisteminden ayrilabilir mi. Ayrilamadigı halde ayrılırsa yakıt ücretinin ne kadarını karşılar. Cezai yükümlülükleri nelerdir. Hayırlı günler

1 cevap

0 oy
(1.1k puan) tarafından
Merhaba,

Sorunuza cevap vermeden önce sizin site için bazı kabuller yapacağım. Şöyle ki, ısıtma sisteminden memnun olmadığınızı kabul edelim, maliyetler yönündense bu maliyet artışı sebebiyle ısıtma konforunun sağlanmadığını düşünelim veya tesisatın yetersizliği olabilir sizin sitenizin blok bazında ısındığınızı düşünelim. Bu kabullerden sonra sorunuzun cevabına geçebiliriz.

1- Sitemizde çıkan sorunuzun aynısı site takipçisi tarafında son 3 ay içinde sorulmuş ve cevaplandırılmıştır. Editörün cevabı, sorunuz ile ilgidir.

2- Sizin tetkik ettiğiniz gibi binanın oturma alanı  >2000 m2 olması sebebiyle münferit sisteme geçmeniz mümkün değildir. Baca derdiniz olacaktır. Binanız doğalgaz ile ısınıyorsa kombiniz için doğalgaz hattını uzatmanız ve ısıtma hattı için daire içinde tadilat yapmanız lazımdır. Sizin daire içi ısıtma için doğal gaz hattı için bina içi gaz tesisatının çekilmiş olabilirse de kombi için gaz şirketine tadilat dosyası mesul mühendisin imzası ile olmaktadır. Ayrıca yönetimi ikna etseniz bile bütün daire sahiplerinin kabul onayını almak zorundasınız. Sizin dairelerin tavan ve tabanın dan ısı kaçağı olacağı sebebiyle diğer kat malikleri bunu kabul ettiremezsiniz.

3- Dairenizin ısıtma kalitesinden memnun değilseniz, dairenin uygun yerine ısı pompalı klima <invertörlü> duvar tipi veya salon tipi klima ile ısıtma yapabilirsiniz. Eğer bu şekilde dairenizin konforuna katkıda bulunabilirsiniz.

4- Seçeceğiniz klimanın  karakteristik değerleri, konutun büyüklüğüne, izolasyonun olup olmayışına, binanın bulunduğu konum ve iklim kuşağına bağlı olmaktadır. Size tavsiye edilen klimalar cop değerine bağlı olarak ekonomik enerji sarf eder. Bence baca derdi yok, gaz tesisatı masrafı yok, ev içi ısıtma tesisatı çekilme masrafı yok, dosya masrafı yok. Daha doğrusu alacağınız klima ile evinizi konforunu yaz-kış karşılarsınız.

Saygılarımla.30/03/19

Not: Yönetimin onayını almadan müşterek sistemden ayrılamazsınız. Isı dağıtım sisteminde tadilat yapamazsınız. Olsa olsa yeni ısıtıcı gurupları kurmak zorunda kalırsanız oda çirkin olur. Galiba pay ölçeriniz varsa binanın ısıtma masrafının %30 nı  ve %70 nin  (dairenizin  +15'c ) ısınma masrafını sizden alırlar. Sizi kızdırmışlar galiba, gemileri yakmadan benim klima önerime kulak verirseniz iyi olur. Bina ısıtma sistemi ile klima sistemi senkronize çalışarak size konforu sağlayacağını söyleyebilirim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (72 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (72 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap

513 soru

610 cevap

262 yorum

687 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...