0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Enfiltrasyon hesabı yapılırken kat yükseklik artırım katsayısı, Zw seçilirken "kat yüksekliği 4 m den fazla olan hacimlerde her 1 m yükseklik artışı için %5 arttırım uygulanmalıdır. " gibi bir bilgi bulunuyor. Benim tasarım yaptığım binanın kat yüksekliği 4.20 m, her 1 m'de %5 arttırım yapılacaksa benim %1 arttırmam gerekiyor. Zw'yu %1 arttırmam doğru mudur?

1 cevap

0 oy
(1.7k puan) tarafından

Merhabalar

Zw kat yükseklik arttırım katsayısı Isı kaybı hesabında arttırımlar sekmesi için kullanılmaktadır. Enfiltrasyon hesabında ise Bina durum kat sayısı için düzeltme çarpım faktörü "E" değeri yer almakta olup iki değer bir birbirinden farklı katsayıları içermektedir.

Bu doğrultuda E ve Zw katsayılarını hesaplayalım: Örneğin sizin binanız 3 kat, kat yüksekliği 4,20 metreden toplam 12,6 metre bina yüksekliği olduğunu farzedelim.

1- Zw Değeri

Toplam arttırım hesabında kullanılan formül Z= (1+% ZD+% ZW+ % ZH ) formülü olup ZW tablosu aşağıdaki gibidir, 3 kat olmasından dolayı bu formülde aşağıdaki tabloya göre ZW değeri %0 alınacaktır. Örneğin 7 katlı binanın 5 .katı için %5, 6.katı için %10, 7.katı için %15 kat arttırımı yapılması gerekmektedir.

Ancak bahsetmiş olduğunuz "kat yüksekliği 4 m’den fazla olan hacimlerde her 1 m yükseklik artışı için %5 artırım uygulanabilir." gibi bir ifade hangi standartta yer almaktadır.

2- E Değeri

Bina durum kat sayısı için düzeltme çarpım faktörü olup aşağıdaki tablo doğrultusunda toplam bina yüksekliğine göre belirlenmektedir. Öncelikle enfiltrasyon formülünü belirtelim.

Qs = ∑ a.L.R.H.ΔT Ze. E olup E değeri için kullanılacak tablo ise aşağıdaki gibidir, bu durumda 12,6 metre toplam yükseklik için E değeri 1.0 ile 1.2 arasında interpolasyonla bulunacak olup 1,104 ya da 1,1 alarak formülde yerine koyarak hesaplamaları gerçekleştireceksiniz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde yaşar öztürk (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
+1 oy
2 cevap
+1 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...