0 oy
Genel Sorular kategorisinde (22 puan)
Ozon nedir? Nerelerde kullanılmaktadır ?

1 cevap

+1 oy
(1.1k puan)

Ozon en hızlı  dezenfektan ve en güçlü okside edici ajandır. Yüksek etkinlikte bir gaz olup bakteriler veya diğer kirlerle temasa geçip tepkimeye (reaksiyona) girer.

Ozon hiçbir şekilde kalıcı bir gaz değildir. Tekrar oksijene geri döner. Bu yüzden Ozon gazı havuzun hemen yanı başındaki bir yerde üretilir ve havuz suyuna temas ettirilir. En etkili ticari üretim metodu (corona discharge) adındaki metottur. İyonize edilmiş alandan kurutulmuş hava geçirilerek elde edilir. Ozon toksik (zehirleyen ) bir gazdır. Reaksiyona girmeyen kısımları yüzme havuzundan muhakkak tekrar geri alınmalıdır. 

Bunun için yüzme havuzunun devrettirilen suyu bir özel filtreden geçirilerek içindeki ozon gazının fazlası deiyonize (iyonizasyon öncesine geri dönmesi) edilerek  geri alınmaktadır.  Bu filtrede genel olarak aktif  karbon’ludur. Ozon, suda bulunan bakterileri örneğin Eşterya koli (E.koli) yi klordan 100 kat daha hızlı öldürme gücüne sahiptir. Cryptosporidium ( bakteri türü) yüksek miktarda klor dozuna dayanıklıdır. Fakat 3 mg/lt ozone ile bir dakika içinde yok edilir.

Ozon son derece güçlü oksitleyicidir. Her türlü yüzme havuzunda klordan oluşabilecek kokular ve insanlardan  gelen organik kirliliklerden; monochloramin ,dichloramin ve nitrojentriklorit’lerin hepsini önler. İdrar ve ter birleşiklerini kırar, ayrıştırır ve kloraminlerin  oluşmasını engeller.

Ozon aynı zamanda son derece kuvvetli topaklayıcıdır (flokulanttır). Ozon kullanmanız halinde uygun sonuçlar ve doğru değerler sağlanır. Havuz suyu için ideal temizliktir. Genel  kullanım amaçlı olan havuzlarda, ozon  dönüş suyundan çıkarılmalı ve klor filtre giriş suyuna ilave edilmelidir. Filtreye gelene kadar oluşabilecek kirliliklerden korunmak için. Ozonlu havuzlarda bulunması gereken Klor değeri, sadece klor kullanılan başka havuzlardaki klor değerinin çok  altında  yeterli olacaktır.

Ev havuzlarında ozon, genel kullanım  amaçlı havuzlara göre çok daha az dozda kullanılabilir. Kalabalık yüzücü kullanımından sonra  havuzda  normal  olarak  bakır bazlı yosun engelleyici ile azıcık klor kullanmak  temizlik bakımından havuz için son derece iyi bir emniyet tedbiri olacaktır.

Ozon kullanılan havuzlarda emniyette olmak için, normal olarak klor veya brom da kullanılır. Ozonlu havuzda kullanılan klor veya brom miktarı, sadece, bu maddelerden biri ile çalışan  havuzlarda kullanılan miktarın % 50 si kadar brom ve klor kullanılsa bile havuzda kalabilecek mikroorganizma ve Bakterilerin tamamıyla yok edebileceği muhakkaktır. 

(486 puan)
Merhaba,

Sn editörün size verdiği cevap iki şıkta genelleme yapılması lazımdır.

a- Yüzme havuzu hijyeninde

b- Temiz şebeke suyu eldesinde

Son zamanlarda sıvı klor yerine suyun dezenfekasyonunda <ham suyun ıslahında> kullanılması yaygınlaşmaktadır. Çünkü klorla yapılan ıslah sisteminde suyun içindeki tuzlarla meydana gelen kompleks birleşiklerin bazı zararlı ve tehlikeli komplikasyonlara sebep olması yüzünden temiz su ıslahında son proseslerde kullanılan metot haline gelmiştir. Hatta pis su ıslahında eğer su geri kazanım metotlarında çevre sulamasında kullanılması zorunlu olursa ozonlama metodu da  yerine göre kullanılmaktadır. Hatta uv metodu gibi ozonlama da pis su tesisatlarında kanala verilmeden önce kullanılması kabul görmektedir.

İlgili sorular

279 soru

340 cevap

193 yorum

334 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...