0 oy
Yangın Tesisatı kategorisinde (29 puan)
Selamlar.

İçerisinde bilgisayar malzemeleri (fare kasa mouse vb.) depolanacak olan 6,5-7 metre arası yükseklikte bir depo için yangın tesisatı projelendirme ve imalat yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Yangın sınıfı vs.

1 cevap

0 oy
(432 puan)
Merhaba,

Umumiyetle bu tip ekipman parçalarının depo  alanlarının yangın tesisatı  öncelikle şöyle yapılabilinir.

1-Mahal ısıtma-havalandırma veya klimatize edilebinir.

2- Mahal umumiyetle taban 40 sm yüksek yapılarak F-200 gaz tesisat için luzumlu boru ve gaz nozulları konulur. Ayrıca zeminde yapılacak menfezlerle ortama dağılır. Tavanda aynı şekilde gaz boru sistemi ile ortama F-200 gazı verilir. Yangın esnasında gazın püskürtmesinden önce belli bir zaman fazı ile çalışanlar ortamı terketmelidir. Sistemin otomasyonu için gaz tüpleri ve otomasyon elemanları için korunan alanın büyüklüğü ile orantılı tesisat mahali yapılmak zorundadır.

Saygılarımla.13/03/19
(29 puan)
sprinkler sistemiile korumak istiyoruz. neler yapılabilir?
(1.1k puan)

Merhabalar,

Öncelikle Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 2015 EK-1 doğrultusunda yangın sınıfına karar veriniz. Raf arası sprinkler ve Depolama alanlarında ESFR sprinkler alakalı da ESFR (Erken Uyarılı Hızlı Tepkili) Sprinkler makalesini incelemenizde fayda bulunmaktadır.

(432 puan)
merhaba,

           kusura bakmayın ama ,niye sprinğ sisteminde ısrarcısınız.yangın halinde bilgisayar  yedeklerinin hasarlanacağını bence düşünmelisiniz. ayrıca depolama alanlarında srinğ sistemi kullanlanımı bir genellemedir.bence yanlış yoldasınız.saygılarımla.

269 soru

329 cevap

187 yorum

320 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...