0 oy
Yangın Tesisatı kategorisinde (28 puan)
Selamlar.

İçerisinde bilgisayar malzemeleri (fare kasa mouse vb.) depolanacak olan 6,5-7 metre arası yükseklikte bir depo için yangın tesisatı projelendirme ve imalat yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Yangın sınıfı vs.

1 cevap

0 oy
(357 puan)
Merhaba,

Umumiyetle bu tip ekipman parçalarının depo  alanlarının yangın tesisatı  öncelikle şöyle yapılabilinir.

1-Mahal ısıtma-havalandırma veya klimatize edilebinir.

2- Mahal umumiyetle taban 40 sm yüksek yapılarak F-200 gaz tesisat için luzumlu boru ve gaz nozulları konulur. Ayrıca zeminde yapılacak menfezlerle ortama dağılır. Tavanda aynı şekilde gaz boru sistemi ile ortama F-200 gazı verilir. Yangın esnasında gazın püskürtmesinden önce belli bir zaman fazı ile çalışanlar ortamı terketmelidir. Sistemin otomasyonu için gaz tüpleri ve otomasyon elemanları için korunan alanın büyüklüğü ile orantılı tesisat mahali yapılmak zorundadır.

Saygılarımla.13/03/19
(28 puan)
sprinkler sistemiile korumak istiyoruz. neler yapılabilir?
(1k puan)

Merhabalar,

Öncelikle Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 2015 EK-1 doğrultusunda yangın sınıfına karar veriniz. Raf arası sprinkler ve Depolama alanlarında ESFR sprinkler alakalı da ESFR (Erken Uyarılı Hızlı Tepkili) Sprinkler makalesini incelemenizde fayda bulunmaktadır.

(357 puan)
merhaba,

           kusura bakmayın ama ,niye sprinğ sisteminde ısrarcısınız.yangın halinde bilgisayar  yedeklerinin hasarlanacağını bence düşünmelisiniz. ayrıca depolama alanlarında srinğ sistemi kullanlanımı bir genellemedir.bence yanlış yoldasınız.saygılarımla.

238 soru

290 cevap

171 yorum

276 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...