0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (34 puan) tarafından
Merhaba,
Isı Pay ölçerler için önerebileceğiniz bir marka var mı? Mekanik mi yoksa ultrasonik ısı pay Ölçer mi?

1 cevap

+1 oy
(2.0k puan) tarafından

Merhabalar,

Öncelikle ısı pay ölçer ve kalorimetre aynı amaca hitap etse de kullanım olarak birbirinden farklı cihazlardır. Ultrasonik ve mekanik terimler ise kalorimetre için geçerlidir. Kısaca tanımlamalara yer verirsek;

Isı Pay Ölçer Nedir?

Isı Pay Ölçer, merkezi ısıtma sistemli binalarda radyatör üzerine takılarak tüketilen ısı enerjisini paylaştırmaya yarayan cihazdır. Çok kolonlu, borulu/ dikey ısıtma Sistemlerindeki kullanımı için tasarlanmıştır. Radyatör üzerinden ölçüm yaparak, dairenin bireysel ısı enerjisi tüketimini hesaplanmasını ve tüm apartmanda gider paylaşımı yapılmasını sağlayan ısı sayacıdır.

Kalorimetre (Isı Sayacı) nedir?

Isıtma ve soğutma sistemlerinde tüketilen enerjinin ölçülmesinde kullanılan cihazlardır. Merkezi sistem tesisat yapısı kolektörlü (mobil) sistemlerde kullanılır. Isı sayacı, çift sensörü ile gidiş ve dönüş hattı sıcaklıklarını ölçerek arasındaki farkı (Δt) hesaplar. Ayrıca debimetre ile tesisattan geçen su miktarını (m3/h) ölçer.

Ölçülen bu değerler ile tüketilen enerjiyi (kWh) hesaplayan ısı sayaçları entegre haberleşme modülü sayesinde kablolu veya kablosuz haberleşme imkanı sunarak cihazın yanına gitmeden tüketim değerlerinin alınmasını sağlar.

Bazı kalorimetreler tüketim değerlerinin yanısıra ölçtüğü tüm değerleri (gidiş sıcaklığı, dönüş sıcaklığı, debi) ekranında gösterir, haberleşme ünitesine gönderir. Ayrıca bu değerleri hafızasında saklar.

Mekanik Isı Sayaçları

Mekanik ısı sayaçları debiyi (m3/h) mekanik türbin sistemi ile ölçen sayaçlardır. Sayaç üzerinden okuma gerçekleştirilir.

Ultrasonik Isı Sayaçları

Ultrasonik ısı sayaçları debiyi (m3/h) ölçme sistemi ses dalgalarına dayanır. Uzaktan erişimle veya kablolu olarak okuma işlemi gerçekleştirilebilir. Mekanik ısı sayaçlarına göre daha hassas olup daha net sonuçlar elde edebilirsiniz.

(34 puan) tarafından
TEŞEKKÜRLER......

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
14, Kasım, 2018 Isıtma Tesisatı kategorisinde usrmsk (28 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20, Şubat, 2020 Isıtma Tesisatı kategorisinde 06A.Lİ (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
7, Ağustos, 7 Isıtma Tesisatı kategorisinde Sahip (22 puan) tarafından soruldu
...