0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (22 puan)

İzmir'de 4. katta oturmama rağmen dairemizin  İZSU dan gelen şebeke suyu basıncı düşük. Banyoda iken sıcak suyu açtığımızda 7-8 dk sıcak su geliyor sonra çok sıcak olduğundan soğuk su ile ılıştırma yaptığımızda sıcak su tamamen soğuk akıyor. Ayrıca bu esnada birde çamaşır makinası ve diğer musluklar açık olursa hiç sıcak su akmıyor.
Soru: Acaba Dairenin su girişine (hava boşluğunda) taktığımda sorun çözülür mü acaba ?

1 cevap

0 oy
(1.1k puan)
Merhabalar,

Benzer durum diğer dairelerde de mevcutsa su deposu eklenerek tüm binayı besleyecek paket tip hidrofor konulması, her evin kendisi için pompa almasına göre maliyeti daha uygun olur. Eğer diğer kat malikleri kabul etmezse kat tipi hidrofor ya da hidromat adı verilen tek dairelik pompa kullanabilirsiniz. Ebadı küçük olup elektrik hattı çekilmeli ve pompa kataloğunda yazan önlemleri almanız yeterlidir.

Ev tipi hidroforlar kat girişinde su sayacından önce veya sadece kesme vanası varsa vanadan önce kullanma suyu hattına bağlantısı yapılması gereklidir. Basınçlandırılan su bu doğrultuda ilgili daireyi besleyecektir. Tek daireye hitap eden hidrofor kurulumu bu şekildedir.

Debi ve basınç kaybı kapasitesini de vitrifiye yük birimi ve boru basınç kaybına göre yetkili servisler belirleyebilmektedir.
(432 puan)
Merhaba,

Sorunuza, sn mederatör tam mühendislikçe, doğru  bir yaklaşımla cevap vermiş, aslında bende bu yaklaşımı benimserim. Ancak sizin bakış açınızdan sorunuzun cevabı olarak seçilecek pompanın karakteristiklerini verilmesi olmalı gibi ancak böyle bir yaklaşım için temiz su sarfedecek sıhhi tesisat guruplarının belirtilmesi belirtilmesi lazımdır. Bunun için doğru çözüm budur.

Sorunuzun çözümü için bazı kabuller yapalım; dairenizin 100-125m2 olduğunda böyle bir mahallin su sarfiyatı 2.5-3.5 m3/h  su basıncını ise  3- 4 bar kabul ederek mini hidrofor seçimi yanlış olmaz. İnternet sitelerinde kaliteli hidroforlar satılmaktadır. Fiyatıda  1000-700TL arası monofaze elektrik bağlantılıdır.

Bu sistem bağlamadan önce,  temiz su ana tesisat bağlantısı üzerine yaylı çekvalf koymanız şarttır. Pompayı flex bağlantı ile de  <yer durumuna göre> montaj yapabilirsiniz. Konutta çamaşır mak., bulaşık mak, termosifon veya şofben, duş, 2 adet WC, eviye, 2 adet lavabo mevcut olduğuna göre hesaplanmıştır. Hidrofor ve çekvalfi sayaçtan sonra koymanız daha iyidir.

Saygılarımla.12/03/19.
(432 puan)
merhaba,

               sn.mederatörün teklifindeki çözüm ideal olmakla birlikte ,uzun  vadede gerçekleşecek bir çözüm gibi görülmeli,çünkü biriktirme deposu,hidrafor tesisatı ve dolayısıyla  elekrik tesisatının yapılması gerekeceğinden sistemin gerçekleşmesi uzun vadelidir.bu yüzden kat sahibinin öncelikle daire girişine konacak küçük bir pompa sistemiyle bu ihtiyacın öncelikle giderilmesi sağlanabilir.saygılarımla.21/04/19

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
Sıhhi Tesisat kategorisinde Selim1985 (24 puan) sordu

269 soru

329 cevap

187 yorum

320 üye

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...