0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (22 puan)

İzmir'de 4. katta oturmama rağmen dairemizin  İZSU dan gelen şebeke suyu basıncı düşük. Banyoda iken sıcak suyu açtığımızda 7-8 dk sıcak su geliyor sonra çok sıcak olduğundan soğuk su ile ılıştırma yaptığımızda sıcak su tamamen soğuk akıyor. Ayrıca bu esnada birde çamaşır makinası ve diğer musluklar açık olursa hiç sıcak su akmıyor.
Soru: Acaba Dairenin su girişine (hava boşluğunda) taktığımda sorun çözülür mü acaba ?

1 cevap

0 oy
(1k puan)
Merhabalar,

Benzer durum diğer dairelerde de mevcutsa su deposu eklenerek tüm binayı besleyecek paket tip hidrofor konulması, her evin kendisi için pompa almasına göre maliyeti daha uygun olur. Eğer diğer kat malikleri kabul etmezse kat tipi hidrofor ya da hidromat adı verilen tek dairelik pompa kullanabilirsiniz. Ebadı küçük olup elektrik hattı çekilmeli ve pompa kataloğunda yazan önlemleri almanız yeterlidir.

Ev tipi hidroforlar kat girişinde su sayacından önce veya sadece kesme vanası varsa vanadan önce kullanma suyu hattına bağlantısı yapılması gereklidir. Basınçlandırılan su bu doğrultuda ilgili daireyi besleyecektir. Tek daireye hitap eden hidrofor kurulumu bu şekildedir.

Debi ve basınç kaybı kapasitesini de vitrifiye yük birimi ve boru basınç kaybına göre yetkili servisler belirleyebilmektedir.
(357 puan)
Merhaba,

Sorunuza, sn mederatör tam mühendislikçe, doğru  bir yaklaşımla cevap vermiş, aslında bende bu yaklaşımı benimserim. Ancak sizin bakış açınızdan sorunuzun cevabı olarak seçilecek pompanın karakteristiklerini verilmesi olmalı gibi ancak böyle bir yaklaşım için temiz su sarfedecek sıhhi tesisat guruplarının belirtilmesi belirtilmesi lazımdır. Bunun için doğru çözüm budur.

Sorunuzun çözümü için bazı kabuller yapalım; dairenizin 100-125m2 olduğunda böyle bir mahallin su sarfiyatı 2.5-3.5 m3/h  su basıncını ise  3- 4 bar kabul ederek mini hidrofor seçimi yanlış olmaz. İnternet sitelerinde kaliteli hidroforlar satılmaktadır. Fiyatıda  1000-700TL arası monofaze elektrik bağlantılıdır.

Bu sistem bağlamadan önce,  temiz su ana tesisat bağlantısı üzerine yaylı çekvalf koymanız şarttır. Pompayı flex bağlantı ile de  <yer durumuna göre> montaj yapabilirsiniz. Konutta çamaşır mak., bulaşık mak, termosifon veya şofben, duş, 2 adet WC, eviye, 2 adet lavabo mevcut olduğuna göre hesaplanmıştır. Hidrofor ve çekvalfi sayaçtan sonra koymanız daha iyidir.

Saygılarımla.12/03/19.

238 soru

290 cevap

171 yorum

276 üye

Soru Cevap Platformu sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz ve konusunda uzman editörlerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlamaktadır.

Mekanik ve Elektrik Tesisat konuları ve hesapları ile ilgili soruların yanı sıra tesisat sektörü ve firmalar ile ilgili sorularınızı iletebilirsiniz.
...