0 oy
Sıhhi Tesisat kategorisinde (30 puan)
Merhaba. Termal otellerde 60 derece civarında gelen termal suyu nasıl istenilen sıcaklıkta kullanıyorlar? Bunu 35-40 derece civarında verilmesi gerekiyor. Bunun için depo da kullanılması gerekir mi? Eşanjör mü kullanılıyor? Hem odalara hem de havuzlara veriyorlar bu termal suları.

1 cevap

+1 oy
(63 puan)
 
En İyi Cevap
Merhabalar.

Eğer yeraltından gelen yüksek sıcaklıklarda ise eşanşörler yardımı ile primer ve seconder devreler ile istenilen sıcaklıklarda ayarlabiliyor. Eşanjör olmadığı durumlarda ise 3 yollu vanalarla sıcak hat ile dönüş hattı (veya soğuk su hattımız) karıştırılarak istenilen set değerlerine ulaşılır. Gelen sıcak suyu depolamak istiyorsak küçük hacimlerde akümülasyon tankı çok büyük hacimlerde ise buffer tank (750 m3 üzeri) kullanılmaktadır.

Yer altından çıkan suyun kimyasal özelliklerine bağlı olarak direkt olarak kullanılabilir şayet su sıcaklığından faydalanılacaksa eşanjör kullanılmaktadır.

Saygılarımla.
(672 puan)
Merhaba,

Aslında soruya verilen cevabının son kısmında bahsettiği <suyun karakteri > cümlesinin bize söylemek istediği şey, suyun  kısırlaşma özelliğinin tayinidir. Aslında bu husus gözden kaçırıldığı taktirde kurulacak tesisat kısa veya orta vadede hasara uğrayabilir. Problem suyun içindeki karbonat,silis gibi suyun bünyesindeki tuzların - birleşiklerini çökmesi- kışırlaşma <geçici sertlik diyebiliriz>  sonucu boru ve diğer ekipmanlarda sağırlaşma, hatta tıkanmalar baş göstermektedir. Saygılarımla 15/03/19
...