0 oy
Klima Tesisatı kategorisinde (147 puan) tarafından
Vrf tesisatında kullanılan iç ünitelerden gizli tavan tipi iç ünite ile kanal tipi iç ünite arasında ki fark nedir. Kanal tipi iç ünitelerde orta statik basınçlı iç üniteyi mi kullanmak gerekir yoksa kanal boyutuna göre mi değişiyor.

1 cevap

0 oy
(1.7k puan) tarafından
Merhabalar,

Gizli tavan tipi ile kanal tipi iç ünite aynı anlama gelmektedir. Markaların farklı kavramlarda belirtilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu cihazlarında kendi içerisinde basınç kayıplarına göre düşük, ortak ve yüksek statik basınçlı olmak üzere modelleri olmakla birlikte kullanım amacına göre örneğin oteller gibi ince veya slim tarzı modellerde bulunmaktadır.

Burada önemli olan konu soğutma ve ısıtma yükü ile birlikte kanallı tip cihazınızın serbest emiş veya kanal bağlantısı nedeniyle oluşacak basınçları yenebilecek özellikte uygun basınç sınıfında cihaz seçilmesidir.

Bu nedenle cihaza bağlanan kanal ve menfez vs. gibi armatürlerin basınç kaybını hesaplayıp düşük, orta veya yüksek statik basınçlı cihaz seçimini yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca marka ve modele göre ilgili cihazların basınçları da değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle imalatı yapan firmadan cihaz dışı statik basınç kaybını karşılayıp karşılamadığı teyit edilmelidir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+2 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
3 cevap
Klima Tesisatı kategorisinde muharrem (22 puan) tarafından soruldu
...