+1 oy
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde (23 puan) tarafından
Merhabalar, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Söz konusu bina mülkiyeti bir tek tüzel kişiye ait apart daireler olup kira sözleşmesi karşılığı müşteriye verilmektedir.  Binada merkezi ısıtma doğalgaz sistemi ve ısı pay ölçer sistemi bulunmaktadır.  Dolayısıyla tek bir abonman sözleşmesiyle birden fazla sayaç takılması yerine her bir kat maliki için ayrı bir abonman sözleşmesi ve güvence bedeli söz konusu tüzel kişi için mağduriyete yol açmaktadır. Konu mevzuata aykırılık oluşturur mu? Bu durumda ne yapılması gerekir?

1 cevap

+1 oy
(1.5k puan) tarafından
Merhaba,

Merkezi sistem ısıtma tesisatı için birden fazla sayaç takılamaz merkezi sistem kazan hattı için tek sayaç takılabilir. Dairelerde de ocak vs. için doğalgaz hattı varsa her daire için ayrı sayaç takılır.

Tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı, abonelik sırasında güvence bedelini doğalgaz firması teminat olarak alır. Bu bedeli kat malikinin ödemesi gereklidir.

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin, müşterilerinden ilgili mevzuata göre bağlantı anlaşmasının imzalanması esnasında aldıkları Abonelik Bedeli, bir defaya mahsus olmak ve iade edilmemek üzere KDV dahil tahsil edilir.

Eğer sizin sadece merkezi ısıtma kazan için doğalgaz sayacı varsa abonelik ve güvence bedeli alınır ve kat maliklerinin noter onaylı yetki verdiği kişiye ya da tüzel kişiye abonelik verilir.  Tüzel kişide apartlardaki kat malikleri arasındaki sözleşme gereği kat malikleri veya tüzel kişilik bu bedelleri öder. Tutar konusunda ise doğalgaz firmaları merkezi sistem bağımsız bölüm başına bedel alabilir ya da gaz dağıtım şirketinin merkezi ısıtma kapasiteniz doğrultusunda toplam bir bedel çıkartabilir.

Ayrıca daireler için de ocak vs. için sayaçlar varsa bu sayaçlar için de doğalgaz şirketi kat maliklerinden güvence ve abonelik bedeli ayrıca tahsis edebilir.

Bu durumda merkezi ısıtma için ayrı varsa dairelerdeki sayaçlar için ayrı bedeller tahsis edilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde M.R.U. (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap

511 soru

610 cevap

260 yorum

682 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...